Zapewniamy i organizujemy przewóz osób zmarłych, w tym sprowadzenie zwłok z zagranicy do dowolnego miejsca na terenie kraju. Oferujemy również pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności z tym związanych.
Jesteśmy dla Państwa dostępni całą dobę siedem dni w tygodniu.
Obecnie na życie za granicami Polski decyduje się wielu ludzi w każdym wieku. Wyjazd z kraju rodzinnego nie musi jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z ojczyzny – wielu emigrantów wciąż wiąże swoją przyszłość z Polską. Niestety nie wszyscy mogą jej doświadczyć.
Nagła śmierć jest trudna dla najbliższych zmarłego, a odległość od rodzinnego domu czyni ten moment jeszcze bardziej dotkliwym. Często rodzi się wówczas lęk o dalszy los członka rodziny czy przyjaciela, zwłaszcza jeśli przebywał on w danym kraju sam. Wówczas warto zaufać sprawdzonym specjalistom, na przykład z poznańskiego Domu Pogrzebowego Wojciech Rutkowski. Oferujemy bezpieczne sprowadzanie zwłok z wielu krajów Europy i nie tylko.
Niejednokrotnie śmierć przychodzi poza granicami kraju: w pracy czy na wakacjach. Wtedy też rodzinie zależy, aby ciało zmarłego przetransportować do Polski. Zakład pogrzebowy w Poznaniu oferuje międzynarodowy transport zwłok z wielu krajów Europejskich, ale nie tylko.
Dom pogrzebowy Wojciech Rutkowski świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie i pomaga ze wszelkimi formalnościami związanymi z transportem zwłok czy kremacją zwłok z zagranicy.
Dodatkowo do wniosków o wydanie obu tych pozwoleń należy dołączyć akt zgonu lub inny urzędowy dokument stwierdzający zgon.
Dokumenty te można otrzymać w stosunkowo krótkim czasie – wydawane są do 3 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie pozwolenia lub zaświadczenia. Jednak jeśli zgon nastąpił na skutek jednej z chorób zakaźnych, pozwolenia te nie mogą zostać wydane wcześniej niż po dwóch latach od dnia zgonu. Te choroby zakaźne to:
W akcie zgonu najczęściej znajduje się informacja o przyczynie zgonu, jednak jeśli nie jest ona ustalona, należy dodatkowo pozyskać dokument urzędowy stwierdzający, że żadna z przedstawionych powyżej chorób nie była przyczyną zgonu.
Na wszystkich dokumentach potrzebnych do organizacji transportu zwłok powinien zostać wskazany stopień pokrewieństwa osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie zwłok do osoby zmarłej.
Oczywiście na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez osobę upoważnioną do sprowadzenia zwłok pozyskaniem tych dokumentów może zająć się także zakład pogrzebowy organizujący międzynarodowy transport zwłok. Oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa powinno zostać sporządzone w formie pisemnej, gdzie określone zostaną konkretne zadania, jakimi zajmie się zakład pogrzebowy.
Aby transport zwłok do Polski mógł dojść do skutku, najpierw należy uzyskać pozwolenie starosty na sprowadzenie zwłok i szczątków z zagranicy w celu ich pochowania. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Starostwa Powiatowego odpowiedzialnego za cmentarz, na którym planowany jest pochówek. Wniosek taki można przygotować samodzielnie, lecz dostępne są również gotowe wzory na stronach internetowych Starostw. Złożyć go można zarówno osobiście w siedzibie odpowiedniego Starostwa, jak i wysłać pocztą lub za pomocą ePUAP-u.
We wniosku tym powinny zostać podane:
Do wniosku należy dołączyć:
Po maksymalnie 3 dniach od złożenia wniosku otrzymuje się pozwolenie starosty, z którym można udać się do urzędu konsularnego RP. Tam składa się wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że nie istnieją przeciwwskazania do sprowadzenia i pochówku zwłok. Można również złożyć go listownie. Do wniosku należy dołączyć:
Warto wiedzieć, że dokumenty przedstawiane w konsulacie wraz z wnioskiem nie muszą być tłumaczone na język polski.
Również po upływie maksymalnie trzech dni uzyskuje się zaświadczenie od konsula, co pozwala na rozpoczęcie procedury transportu zwłok.
Konsul RP w państwie, na którego terytorium nastąpił zgon wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do sprowadzenia zwłok lub szczątków do Polski. Jeśli konsul odmówi wykonania tej czynności, musi wydać odpowiednie postanowienie, na które w ciągu 7 dni od jego wydania można wnieść zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie to wnosi się za pośrednictwem konsula.
Natomiast w przypadku, gdy rodzina zmarłego za granicą zdecyduje się nie sprowadzać zwłok do Polski, konsul informuje o tym fakcie miejscowe władze i prosi o pochowanie zwłok zgodnie z miejscowym prawem, co odbywa się na koszt lokalnych władz na jednym z cmentarzy publicznych.
Międzynarodowy transport zwłok może zostać zrealizowany jedynie przy użyciu środków transportowych przeznaczonych wyłącznie do tego celu i spełniających konkretne wymagania techniczne i sanitarne. Dlatego konieczne jest skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w międzynarodowym transporcie zwłok.
W przypadku transportu drogowego samochód do przewozu zwłok musi:
Ponadto, aby międzynarodowy transport zwłok przebiegł zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy zadbać, żeby:
Większość tych wymagań dotyczy także transportu lotniczego, kolejowego oraz wodnego. W przypadku pojazdów innych niż samochód nie muszą one mieć trwałych oznaczeń wskazujących na przeznaczenie wybranego środka transportu ani wydzielonego miejsca przeznaczonego do przechowywania środków dezynfekujących. Należy jednak dopilnować, aby w samolocie, pociągu lub na statku trumna była nieruchoma, a znajdująca się pod nią podłoga była łatwa do umycia. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej dezynfekcji części pojazdu, w której znajdowały się zwłoki podczas transportu.
Jednym z elementów obu rodzajów tych polis jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Pokrywa ono nie tylko tytułowe leczenie, lecz również tzw. koszty repatriacji, czyli transportu z zagranicy do Polski, gdy nie jest możliwy powrót ubezpieczonego o własnych siłach publicznymi środkami transportu. Do takich sytuacji zaliczana jest także śmierć.
W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystał zmarły, pokrywa koszty międzynarodowego transportu zwłok. Należy jednak pamiętać, że maksymalny koszt transportu, do którego pokrycia zobowiązany jest ubezpieczyciel, ograniczony jest tzw. sumą ubezpieczenia. To kwota, która stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, a zostaje określona w umowie ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli całkowity koszt transportu będzie wyższy niż kwota ustalona w umowie, rodzina będzie zobowiązana do opłacenia powstałej różnicy.
Podczas wyboru polisy warto więc zwracać uwagę na to, jakie maksymalne kwoty kosztów leczenia oferują poszczególne zakłady ubezpieczeniowe. Zdarza się również, że ubezpieczyciele wyodrębniają limity kosztów na międzynarodowy transport zwłok. Wszystkie te informacje powinny znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Wybór środka transportu, którym przewiezione zostanie ciało zmarłego, będzie zależał przede wszystkim od kraju, w którym znajdują się zwłoki. Jeśli jest to jeden z pobliskich krajów europejskich, nie ma problemu, aby sprowadzić ciało za pomocą transportu drogowego. Trumna zostanie wtedy umieszczona na specjalnie do tego celu przystosowanym samochodzie spełniającym wymogi prawne i dostarczona na miejsce pochówku. Oczywiście w przypadku krajów takich jak Niemcy, Francja, Czechy czy Słowacja można zdecydować się na wykorzystanie transportu powietrznego i wysłanie zwłok samolotem, lecz przedsięwzięcie takie jest zazwyczaj dużo bardziej kosztowne niż transport drogowy.
Przewóz samolotem będzie jednak dobrą opcją w przypadku sprowadzania ciała z krajów spoza Europy. Gdy odległość do Polski wynosi nawet kilka tysięcy kilometrów, koszty paliwa oraz zatrudnienia specjalnego samochodu do przewozu zwłok wyniosłyby astronomiczne kwoty. Zamiast tego można zdecydować się na wysyłkę trumny transportem powietrznym. W tej sytuacji należy jednak do całkowitych kosztów transportu doliczyć usługi miejscowej firmy, która dostarczy zwłoki na lotnisko w kraju, w którym doszło do zgonu. Również z polskiego lotniska trumnę musi odebrać firma zaopatrzona w odpowiedni samochód do przewozu zwłok. Podobne procedury będą miały miejsce przy wyborze transportu ciała drogą wodną.
Oczywiście zarówno transport ciała drogą powietrzną, jak i morską, musi przebiegać zgodnie z ustalonymi zasadami – trumna powinna być umieszczona w miejscu łatwym do późniejszej dezynfekcji, a także nie może przemieszczać się podczas transportu.
Choć może wydawać się, że kremacja to tańsza opcja, w wielu krajach usługa ta jest znacznie droższa niż w Polsce. W licznych krajach europejskich wiąże się z kosztem ok. 500 euro, a tymczasem w naszym nie przekracza 1000 zł. Może się więc okazać, że międzynarodowy transport zwłok z okolicznych państw będzie tańszy od kremacji na miejscu. Aby podjąć decyzję, czy lepszą opcją będzie skremowanie ciała w kraju, w którym zmarł bliski, czy też przetransportowanie zwłok do Polski, warto zapoznać się z ofertami lokalnych krematoriów.
Mimo że kremacja na miejscu może wiązać się z dość dużymi kosztami, bez wątpienia jest to opcja wygodniejsza. Nie trzeba wtedy organizować międzynarodowego transportu zwłok, gdyż urnę z prochami można przetransportować samodzielnie. Wystarczy, że spopielone szczątki zostaną umieszczone w szczelnym pojemniku odpornym na uszkodzenia, a ich przewóz może odbyć się za pomocą dowolnego środka transportu. Możliwe jest zabranie ich do prywatnego samochodu, a także do samolotu czy pociągu jako bagaż podręczny. Koniecznie należy jednak zapoznać się z regulaminami przewoźników, gdyż niektóre z nich zawierają ograniczenia względem przewożenia prochów.
Kremacja na miejscu może też być najlepszą opcją, gdy zgon nastąpił w kraju znajdującym się w znacznej odległości od Polski, poza Europą, a koszt transportu lotniczego byłby bardzo wysoki.
Jednak jeśli kremacja za granicą to spory wydatek, lepszą opcją będzie organizacja międzynarodowego transportu zwłok, którym może zająć się Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski. Dobrze wiemy również, że spopielenie zwłok może nie odpowiadać przekonaniom wielu osób, dlatego tym bardziej opcja transportu zwłok do Polski będzie lepszym rozwiązaniem. Mamy odpowiednie pozwolenia na transport zwłok z wielu krajów, dlatego możemy zapewnić, że transport odbędzie się szybko i bez zbędnych problemów.