Międzynarodowy transport zwłok

SPROWADŹ NAJBLIŻSZYCH DO DOMU Z DOWOLNEGO KRAJU DO POLSKI

Zapewniamy i organizujemy przewóz osób zmarłych, w tym sprowadzenie zwłok z zagranicy do dowolnego miejsca na terenie kraju. Oferujemy również pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności z tym związanych.

Jesteśmy dla Państwa dostępni całą dobę siedem dni w tygodniu.

grave-2510928_1280
Posiadamy przedstawicieli naszej firmy w kilku krajach europy, co usprawnia załatwianie formalności przy transporcie
adult-black-black-and-white-1670555
przewóz zwłok lub prochów na terenie całego kraju i Europy
memory-3775480_1280
załatwianie wszelkich formalności związanych z międzynarodowym transportem zwłok lub prochów– także drogą morską i lotniczą

Sprowadzanie zwłok do Polski

USŁUGI PRZEWOZOWE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

Obecnie na życie za granicami Polski decyduje się wielu ludzi w każdym wieku. Wyjazd z kraju rodzinnego nie musi jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z ojczyzny – wielu emigrantów wciąż wiąże swoją przyszłość z Polską. Niestety nie wszyscy mogą jej doświadczyć. 

Nagła śmierć jest trudna dla najbliższych zmarłego, a odległość od rodzinnego domu czyni ten moment jeszcze bardziej dotkliwym. Często rodzi się wówczas lęk o dalszy los członka rodziny czy przyjaciela, zwłaszcza jeśli przebywał on w danym kraju sam. Wówczas warto zaufać sprawdzonym specjalistom, na przykład z poznańskiego Domu Pogrzebowego Wojciech Rutkowski. Oferujemy bezpieczne sprowadzanie zwłok z wielu krajów Europy i nie tylko.

Międzynarodowy transport zwłok - Poznań

Niejednokrotnie śmierć przychodzi poza granicami kraju: w pracy czy na wakacjach. Wtedy też rodzinie zależy, aby ciało zmarłego przetransportować do Polski. Zakład pogrzebowy w Poznaniu oferuje międzynarodowy transport zwłok z wielu krajów Europejskich, ale nie tylko.

Dom pogrzebowy Wojciech Rutkowski świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie i pomaga ze wszelkimi formalnościami związanymi z transportem zwłok czy kremacją zwłok z zagranicy.

Międzynarodowa transport zwłok Poznań

Transport zwłok do Poznania  i innych miast z dowolnego kraju na świecie

Jeśli bliska osoba zmarła w innym kraju, to Zakład pogrzebowy Wojciech Rutkowski z Poznania umożliwia transport ciała do Polski. Mamy wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, a także mamy swoich przedstawicieli w innych krajach oraz niezbędne licencje, które umożliwiają taki międzynarodowy transport zwłok (np. z Francji). Sprowadzenie zwłok do Poznania z dowolnego kraju obarczone jest szeregiem formalności, które trzeba spełnić. Pomagamy w przygotowaniu pełnej dokumentacji, aby proces ten był jak najszybszy i możliwie najmniej bolesny dla bliskich, którzy chcą zorganizować pogrzeb bliskiego czy kremację w Poznaniu. Mamy międzynarodową sieć kontaktów, która znacznie przyspiesza ten proces. W Zakładzie pogrzebowym w Poznaniu W. Rutkowski nie zwlekamy z działaniami, tylko natychmiast uruchamiamy proces formalny. 

Ile kosztuje międzynarodowy transport zwłok?

Cena transportu zwłok zależna jest od miejsca docelowego, a także szeregu formalności, których należy dopełnić w danym kraju. Zakład pogrzebowy z Poznania poda Państwu przybliżoną cenę całego procesu międzynarodowego transportu zwłok. Dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub bezpośrednio w naszym poznańskim biurze, aby ustalić wszelkie szczegóły. Podamy Państwu całkowitą cenę międzynarodowego transportu zwłok, która uwzględnia dojazd, formalności, usługi pogrzebowe, ale i pochówek na terenie Polski.
pogrzeb, usługi pogrzebowe koło

Transport zwłok z Domem Pogrzebowym Wojciech Rutkowski z Poznania

Nasz zakład pogrzebowy z Poznania ma wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług pogrzebowych, ale i w transporcie międzynarodowym zwłok. Działamy w wielu krajach, między innymi oferujemy: W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub bezpośredniego w naszym poznańskim biurze.

Sprowadzanie zwłok w Europie

Zapewnienie Państwa ukochanym ceremonii wśród najbliższych i pochówku na rodzinnym cmentarzu jest dla nas bardzo ważne. Międzynarodowy transport zwłok do Poznania na stosunkowo niedużych odległościach odbywa się w specjalnych karawanach. Spełniają wymogi sanitarne i normy wymagane w różnych krajach, dzięki czemu możemy zapewnić kompleksową usługę. Taktowni profesjonaliści nie tylko zajmą się formalnościami sprowadzenia zwłok, ale również wytłumaczą Państwu cały proces, aby ukoić nieco nerwy.

Bezpieczny, międzynarodowy transport zwłok z krajów tropikalnych

Chociaż kraje tropikalne zwane są rajem na Ziemi, w nich, tak jak i w Polsce, dochodzi do przykrych momentów. Międzynarodowy przewóz zwłok może stanowić wówczas wyzwanie nie tylko ze względu na dużą odległość, ale również wysoką temperaturę, która przyspiesza procesy biologiczne. Nasz zakład pogrzebowy dokłada wszelkich starań, aby umożliwić Państwu pochówek w Polsce. W niektórych sytuacjach przed sprowadzeniem zwłok przeprowadzamy balsamowanie – specjalistyczne środki znacznie spowalniają zmiany ciała, dlatego nawet długotrwała podróż przebiega sprawnie.  Standardowo Dom Pogrzebowy „Wojciech Rutkowski” wykorzystuje nowoczesne karawany, ale międzynarodowy transport zwłok na większych odległościach wymaga przewozów drogą powietrzną i czasem morską, co nie stanowi dla naszych specjalistów problemu.

Profesjonalny, międzynarodowy transport zwłok – cena

Cena międzynarodowego przewozu zwłok zależy od bardzo wielu kwestii, dlatego podanie nawet orientacyjnej kwoty jest właściwie niemożliwe. Przed przyjęciem zlecenia zadamy Państwu kilka pytań, co znacznie ułatwi nam wycenę. Warto przy tym pamiętać, że zasiłek pogrzebowy z ZUS-u pokrywa również międzynarodowy transport zwłok. Cennik Domu Pogrzebowego „Wojciech Rutkowski” obejmuje między innymi:
  • dystans,
  • tłumaczenia dokumentów,
  • koszty lotów lub promów,
  • koszty trumny albo urny,
  • ubranie dla zmarłego.
Na niski koszt usługi wpływa zaś fakt, że nie korzystamy z pośredników. Przedstawiciele naszej firmy pracują w kilku krajach Europy, dlatego jesteśmy w stanie dość szybko i sprawnie załatwić niektóre formalności. Czas sprowadzenia zwłok, tak jak i cena, może być uzależniony od wielu czynników, jednak zazwyczaj wynosi on kilka dni.

Międzynarodowy przewóz zwłok – całodobowa infolinia

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i poczuciu empatii jesteśmy świadomi stresu rodziny osoby zmarłej poza Polską. Sprowadzenie zwłok wydaje się wówczas skomplikowanym procesem – wcale jednak nie musi takie być. Wystarczy zlecić je nam, a kompleksowo podejdziemy do tego zadania. Przeprowadzimy międzynarodowe formalności i wynikające z nich obowiązki, aby mogli Państwo pożegnać się z ukochanym. W międzynarodowym transporcie zwłok, zwłaszcza na dużych odległościach, czas gra kluczową rolę. Z tego względu nasza infolinia jest czynna przez całą dobę, także w dni świąteczne. Proszę nam zaufać, a przewieziemy ciało bliskiej osoby w niemal dowolne, wybrane przez Państwa miejsce.cena

Profesjonalny transport zwłok z zagranicy

Sprowadzenie zwłok do Polski nie należy do najprostszych zadań. Dopełnienie wszelkich formalności, organizacja przewozu zwłok, a na miejscu również uroczystości pogrzebowych – to czasochłonne i nierzadko trudne czynności, jakie czekają na rodzinę zmarłego. Profesjonalny dom pogrzebowy może jednak pomóc przy ich realizacji, dzięki czemu cały proces transportu zwłok do Polski przebiegnie szybko i bezproblemowo. Zapoznaj się z kwestiami, którym warto przyjrzeć się, organizując transport zwłok z zagranicy.

Umowa na transport międzynarodowy zwłok – czy musi być pisemna?

Udając się do zakładu pogrzebowego, dowiesz się, w jaki sposób zorganizowany zostanie transport zmarłych z zagranicy i ustalisz konieczne szczegóły – takie jak miejsce odbioru ciała oraz jego dostarczenia. W Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski ze wszystkimi klientami podpisujemy umowy na transport międzynarodowy zwłok, na których szczegółowo przedstawiamy zakres wykonywanych usług. Choć słowna umowa również ma moc wiążącą, pisemna umowa na transport międzynarodowy zwłok daje Ci gwarancję wykonania zadań w satysfakcjonujący sposób, dlatego stawiamy właśnie na taką jej formę.

Cena za wszystkie usługi czy tylko za międzynarodowy transport zwłok?

Często zakłady pogrzebowe, których oferta obejmuje przewóz zwłok do Polski, organizują także uroczystości pogrzebowe. Na tym polu łatwo dochodzi do nieporozumień. Klient, słysząc daną kwotę za usługi, może pomyśleć, że jest to cena końcowa – zarówno za przewóz zwłok, jak i za trumnę, pochówek oraz organizację pogrzebu. Tymczasem okazuje się, że jest to wyłącznie kwota, jaką należy zapłacić za międzynarodowy transport zmarłych. Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski zawsze przedstawia szczegółowy cennik zarówno transportu zwłok do Polski, jak i zapoznaje z kosztami trumny, pochówku oraz organizacji pogrzebu. Z racji, że koszty różnią się w zależności od kraju, z którego odbywa się sprowadzanie zwłok do Polski, najpierw podana zostanie przybliżona cena, a po ustaleniu wszystkich niezbędnych szczegółów dokonamy szczegółowych obliczeń i przedstawimy finalną kwotę.

Sprowadzanie zwłok do Polski – cena za dowóz na miejsce czy tylko do granicy?

Podczas organizacji przewozu zmarłego do Polski upewnijmy się, że miejsce dostarczenia ciała zostało wybrane prawidłowo. Czasami domyślnie może być to granica Polski, a przewóz na każdym kolejnym kilometrze na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może wiązać się z dodatkowym kosztem. W Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski stawiamy na dobrą komunikację, dzięki której unikamy wszelkich niejasności. Przedstawiamy klientom zakres umowy oraz wszelkie związane z podejmowanymi czynnościami koszty, dzięki czemu mogą czuć się bezpiecznie. Zachęcamy, aby przed podpisaniem kluczowego dokumentu, jakim jest umowa na transport międzynarodowy zwłok, dokładnie ją przeczytać. Jeśli jakikolwiek punkt budzi zastrzeżenia, warto zwrócić na niego uwagę personelowi, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czy transport zwłok może odbywać się tylko na terytorium Europy?

Transport zwłok do Polski spoza Europy może wydawać się problematycznym zadaniem. Jednak z Domem Pogrzebowym Wojciech Rutkowski jak najbardziej jest to możliwe. Realizujemy przewóz zwłok nie tylko drogą lądową, lecz również powietrzną i morską, a przed transportem zwłok odpowiednio je przygotowujemy, wykonując balsamowanie. Dzięki temu nie ma konieczności decydowania się na kremację ciała za granicą i sprowadzenie urny.

Międzynarodowy transport zwłok – tylko z odpowiednimi pozwoleniami

Każdy, kto potrzebuje transportu zmarłych do Polski, zdaje sobie sprawę, że jest to procedura obarczona szeregiem formalności. Wiąże się z pozyskaniem niezbędnych dokumentów zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym znajdował się zmarły. Nie należy to do najprzyjemniejszych zadań, a dodatkowo okupione jest dodatkowymi kosztami oraz czasem poświęconym na wizyty w urzędach. Wszelkich formalności może dopełnić jednak Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski, który posiadając pełnomocnictwo od rodziny zmarłego, zajmie się zebraniem wszystkich niezbędnych do przewozu dokumentów. Oszczędzi to rodzinie zmarłego wiele czasu oraz nerwów.  Nigdy natomiast nie powinno się decydować na transport zwłok z zagranicy bez wymaganych dokumentów. Takie naruszenie wiąże się nie tylko z problemami podczas przejazdu przez granicę, lecz skutkuje także kłopotami w kraju. Bez odpowiednich pozwoleń nie uda się bowiem pochować osoby na polskim cmentarzu – wszystkie dokumenty powinny zostać uzyskane przed rozpoczęciem transportu zwłok z zagranicy. Zakład pogrzebowy Wojciech Rutkowski przyjmuje zgłoszenie z prośbą o sprowadzenie zwłok z dowolnego miejsca w Europie (i nie tylko), weryfikuje dokumentacje i przystępuje do działania. Ile czasu zajmuje transport zwłok z zagranicy? Rozpoczynamy procedurę sprowadzania zwłoki z innego kraju do trzech dni od zgłoszenia.

Międzynarodowy transport zmarłych – tylko ze sprawdzonym zakładem pogrzebowym

Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych sytuacji podczas przewozu zwłok do Polski, warto skorzystać z usług firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie w tej kwestii. Profesjonalny dom pogrzebowy Wojciech Rutkowski z Poznania odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Dzięki temu zarówno transport zwłok, jak i ceremonia pogrzebowa zostaną przeprowadzone szybko i przebiegną bez zarzutu. Dlatego serdecznie zachęcamy do kontaktu – służymy nie tylko transportem i przygotowaniem ceremonii, ale także wszelkim wsparciem merytorycznym, o każdej porze.
Transport międzynarodowy zwłok zakład pogrzebowy Rutkowski

Wymagania i przepisy związane z transportowaniem zwłok

Aby móc przetransportować zwłoki lub szczątki do Polski i pochować je na jednym z cmentarzy, należy uzyskać dwa dokumenty. Są to:
  • pozwolenie starosty na sprowadzenie zwłok i szczątków z zagranicy w celu ich pochowania. Jest wydawane przez starostę właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki i szczątki mają być pochowane, po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym. Wydanie tego dokumentu nie wiąże się z żadnymi opłatami;
  • zaświadczenie wydawane przez polskiego konsula stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań do sprowadzenia i pochówku zwłok lub szczątków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument ten jest wydawany po przedstawieniu wyżej wymienionego pozwolenia od starosty, a opłata za jego wydanie zależy od kraju, w którym nastąpił zgon. W krajach europejskich wynosi 50 euro.

Dodatkowo do wniosków o wydanie obu tych pozwoleń należy dołączyć akt zgonu lub inny urzędowy dokument stwierdzający zgon.

Dokumenty te można otrzymać w stosunkowo krótkim czasie – wydawane są do 3 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie pozwolenia lub zaświadczenia. Jednak jeśli zgon nastąpił na skutek jednej z chorób zakaźnych, pozwolenia te nie mogą zostać wydane wcześniej niż po dwóch latach od dnia zgonu. Te choroby zakaźne to:

  • wścieklizna,
  • cholera,
  • nosacizna,
  • wąglik,
  • dur wysypkowy i inne riketsjozy,
  • dżuma,
  • gorączka powrotna,
  • trąd,
  • nagminne porażenie dziecięce,
  • żółta gorączka i inne wirusowe gorączki krwotoczne.

W akcie zgonu najczęściej znajduje się informacja o przyczynie zgonu, jednak jeśli nie jest ona ustalona, należy dodatkowo pozyskać dokument urzędowy stwierdzający, że żadna z przedstawionych powyżej chorób nie była przyczyną zgonu.

Kto może uzyskać pozwolenia na sprowadzenie zwłok do Polski?

Niezbędne do organizacji międzynarodowego transportu zwłok dokumenty, czyli pozwolenie starosty oraz zaświadczenie polskiego konsula mogą być wydane:
  • małżonce lub małżonkowi zmarłej za granicą osoby,
  • krewnemu zstępnemu (dziecku, wnukowi, prawnukowi),
  • krewnemu wstępnemu (rodzicom, dziadkom, pradziadkom),
  • krewnemu bocznemu do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwu, rodzeństwu rodziców, dzieciom rodzeństwa, dzieciom rodzeństwa rodziców),
  • powinowatemu w linii prostej do pierwszego stopnia (rodzicowi współmałżonka).
Pogrzeb kwiaty wieńce Zakład pogrzebowy Poznań

Na wszystkich dokumentach potrzebnych do organizacji transportu zwłok powinien zostać wskazany stopień pokrewieństwa osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie zwłok do osoby zmarłej.

Oczywiście na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez osobę upoważnioną do sprowadzenia zwłok pozyskaniem tych dokumentów może zająć się także zakład pogrzebowy organizujący międzynarodowy transport zwłok. Oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa powinno zostać sporządzone w formie pisemnej, gdzie określone zostaną konkretne zadania, jakimi zajmie się zakład pogrzebowy.

Formalności krok po kroku

Aby transport zwłok do Polski mógł dojść do skutku, najpierw należy uzyskać pozwolenie starosty na sprowadzenie zwłok i szczątków z zagranicy w celu ich pochowania. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Starostwa Powiatowego odpowiedzialnego za cmentarz, na którym planowany jest pochówek. Wniosek taki można przygotować samodzielnie, lecz dostępne są również gotowe wzory na stronach internetowych Starostw. Złożyć go można zarówno osobiście w siedzibie odpowiedniego Starostwa, jak i wysłać pocztą lub za pomocą ePUAP-u.

We wniosku tym powinny zostać podane:

  • informacje na temat zmarłego (jego imię, nazwisko, ewentualne nazwisko rodowe, data i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania, data i miejsce zgonu);
  • miejsce, z którego zwłoki albo szczątki ludzkie zostaną przewiezione;
  • miejsce pochówku;
  • środek transportu, który zostanie wykorzystany do transportu zwłok;
  • informacje na temat osoby składającej wniosek (jej imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr i seria dowodu tożsamości).

Do wniosku należy dołączyć:

  • akt zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zgon (musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego bądź tłumaczenie musi zostać potwierdzone przez konsula RP);
  • ewentualny dokument potwierdzający, że zgon nie nastąpił z powodu jednej z przedstawionych wyżej chorób zakaźnych;
  • pełnomocnictwo (jeśli osoba uprawniona do sprowadzenia zwłok nie składa wniosku samodzielnie).

Po maksymalnie 3 dniach od złożenia wniosku otrzymuje się pozwolenie starosty, z którym można udać się do urzędu konsularnego RP. Tam składa się wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że nie istnieją przeciwwskazania do sprowadzenia i pochówku zwłok. Można również złożyć go listownie. Do wniosku należy dołączyć:

  • uzyskane pozwolenie od starosty;
  • odpis aktu zgonu lub innego dokumentu stwierdzającego zgon;
  • zaświadczenie z krematorium, jeśli zwłoki poddano kremacji;
  • pełnomocnictwo, jeśli wniosek składa w imieniu osoby upoważnionej zakład pogrzebowy.

Warto wiedzieć, że dokumenty przedstawiane w konsulacie wraz z wnioskiem nie muszą być tłumaczone na język polski.

Również po upływie maksymalnie trzech dni uzyskuje się zaświadczenie od konsula, co pozwala na rozpoczęcie procedury transportu zwłok.

Rola konsulatu w procesie międzynarodowego transportu zwłok

Konsul RP w państwie, na którego terytorium nastąpił zgon wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do sprowadzenia zwłok lub szczątków do Polski. Jeśli konsul odmówi wykonania tej czynności, musi wydać odpowiednie postanowienie, na które w ciągu 7 dni od jego wydania można wnieść zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie to wnosi się za pośrednictwem konsula.

Natomiast w przypadku, gdy rodzina zmarłego za granicą zdecyduje się nie sprowadzać zwłok do Polski, konsul informuje o tym fakcie miejscowe władze i prosi o pochowanie zwłok zgodnie z miejscowym prawem, co odbywa się na koszt lokalnych władz na jednym z cmentarzy publicznych.

Zasady sanitarne i zdrowotne przy międzynarodowym transporcie zwłok

Międzynarodowy transport zwłok może zostać zrealizowany jedynie przy użyciu środków transportowych przeznaczonych wyłącznie do tego celu i spełniających konkretne wymagania techniczne i sanitarne. Dlatego konieczne jest skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w międzynarodowym transporcie zwłok.

W przypadku transportu drogowego samochód do przewozu zwłok musi:

  • być zarejestrowany jako pojazd specjalny (zgodnie z przepisami o ruchu drogowym);
  • mieć trwałe oznaczenia wskazujące na jego przeznaczenie;
  • być wyposażony w kabinę kierowcy oddzieloną od części przeznaczonej na przewóz zwłok;
  • mieć zabezpieczenie pozwalające na utrzymanie trumny w nieruchomej pozycji podczas przewozu;
  • w części przeznaczonej na przewóz zwłok mieć podłogę wykonaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na środki dezynfekujące;
  • mieć wydzielone miejsce do przechowywania środków dezynfekujących, jednorazowych rękawic ochronnych oraz sprzętu czyszcząco-myjącego;
  • w przestrzeni przeznaczonej na transport zwłok nie mieć zamontowanych żadnych miejsc siedzących.

Ponadto, aby międzynarodowy transport zwłok przebiegł zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy zadbać, żeby:

  • część pojazdu, w którym umieszczona była trumna zdezynfekować po każdym przewozie zwłok;
  • podczas dezynfekcji stosować preparaty o działaniu wirusobójczym, bakteriobójczym i grzybobójczym;
  • nie myć zewnętrznej części pojazdu w przypadkowych miejscach i myjniach zorganizowanych w prowizoryczny sposób.

Większość tych wymagań dotyczy także transportu lotniczego, kolejowego oraz wodnego. W przypadku pojazdów innych niż samochód nie muszą one mieć trwałych oznaczeń wskazujących na przeznaczenie wybranego środka transportu ani wydzielonego miejsca przeznaczonego do przechowywania środków dezynfekujących. Należy jednak dopilnować, aby w samolocie, pociągu lub na statku trumna była nieruchoma, a znajdująca się pod nią podłoga była łatwa do umycia. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej dezynfekcji części pojazdu, w której znajdowały się zwłoki podczas transportu.

Ubezpieczenie a międzynarodowy transport zwłok

Obowiązek sprowadzenia zwłok zmarłego do Polski spoczywa na najbliższej rodzinie. Jednak jeśli zmarły wykupił wcześniej odpowiednie ubezpieczenie, międzynarodowym transportem zwłok może zająć się ubezpieczyciel. W zależności od tego, w jakim celu zmarły wyjechał za granicę, mógł wykupić jedno z dwóch rodzajów ubezpieczeń:
  • ubezpieczenie turystyczne – jeśli wyjechał tylko na krótki czas w ramach podróży,
  • ubezpieczenie na życie – gdy jego celem było długotrwałe zamieszkanie poza terytorium Polski.
Oczywiście osoba udająca się na krótki wypoczynek za granicą również mogła posiadać ubezpieczenie na życie.
Pogrzeb ubezpieczenie przy transporcie międzynarodowym zwłok, Zakład pogrzebowy Rutkowski Poznań

Jednym z elementów obu rodzajów tych polis jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Pokrywa ono nie tylko tytułowe leczenie, lecz również tzw. koszty repatriacji, czyli transportu z zagranicy do Polski, gdy nie jest możliwy powrót ubezpieczonego o własnych siłach publicznymi środkami transportu. Do takich sytuacji zaliczana jest także śmierć.

W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystał zmarły, pokrywa koszty międzynarodowego transportu zwłok. Należy jednak pamiętać, że maksymalny koszt transportu, do którego pokrycia zobowiązany jest ubezpieczyciel, ograniczony jest tzw. sumą ubezpieczenia. To kwota, która stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, a zostaje określona w umowie ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli całkowity koszt transportu będzie wyższy niż kwota ustalona w umowie, rodzina będzie zobowiązana do opłacenia powstałej różnicy.

Podczas wyboru polisy warto więc zwracać uwagę na to, jakie maksymalne kwoty kosztów leczenia oferują poszczególne zakłady ubezpieczeniowe. Zdarza się również, że ubezpieczyciele wyodrębniają limity kosztów na międzynarodowy transport zwłok. Wszystkie te informacje powinny znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Międzynarodowy transport zwłok – drogą powietrzną czy lądową?

Wybór środka transportu, którym przewiezione zostanie ciało zmarłego, będzie zależał przede wszystkim od kraju, w którym znajdują się zwłoki. Jeśli jest to jeden z pobliskich krajów europejskich, nie ma problemu, aby sprowadzić ciało za pomocą transportu drogowego. Trumna zostanie wtedy umieszczona na specjalnie do tego celu przystosowanym samochodzie spełniającym wymogi prawne i dostarczona na miejsce pochówku. Oczywiście w przypadku krajów takich jak Niemcy, Francja, Czechy czy Słowacja można zdecydować się na wykorzystanie transportu powietrznego i wysłanie zwłok samolotem, lecz przedsięwzięcie takie jest zazwyczaj dużo bardziej kosztowne niż transport drogowy.

Przewóz samolotem będzie jednak dobrą opcją w przypadku sprowadzania ciała z krajów spoza Europy. Gdy odległość do Polski wynosi nawet kilka tysięcy kilometrów, koszty paliwa oraz zatrudnienia specjalnego samochodu do przewozu zwłok wyniosłyby astronomiczne kwoty. Zamiast tego można zdecydować się na wysyłkę trumny transportem powietrznym. W tej sytuacji należy jednak do całkowitych kosztów transportu doliczyć usługi miejscowej firmy, która dostarczy zwłoki na lotnisko w kraju, w którym doszło do zgonu. Również z polskiego lotniska trumnę musi odebrać firma zaopatrzona w odpowiedni samochód do przewozu zwłok. Podobne procedury będą miały miejsce przy wyborze transportu ciała drogą wodną.

Oczywiście zarówno transport ciała drogą powietrzną, jak i morską, musi przebiegać zgodnie z ustalonymi zasadami – trumna powinna być umieszczona w miejscu łatwym do późniejszej dezynfekcji, a także nie może przemieszczać się podczas transportu.

Kremacja na miejscu czy transport ciała?

Choć może wydawać się, że kremacja to tańsza opcja, w wielu krajach usługa ta jest znacznie droższa niż w Polsce. W licznych krajach europejskich wiąże się z kosztem ok. 500 euro, a tymczasem w naszym nie przekracza 1000 zł. Może się więc okazać, że międzynarodowy transport zwłok z okolicznych państw będzie tańszy od kremacji na miejscu. Aby podjąć decyzję, czy lepszą opcją będzie skremowanie ciała w kraju, w którym zmarł bliski, czy też przetransportowanie zwłok do Polski, warto zapoznać się z ofertami lokalnych krematoriów.

Mimo że kremacja na miejscu może wiązać się z dość dużymi kosztami, bez wątpienia jest to opcja wygodniejsza. Nie trzeba wtedy organizować międzynarodowego transportu zwłok, gdyż urnę z prochami można przetransportować samodzielnie. Wystarczy, że spopielone szczątki zostaną umieszczone w szczelnym pojemniku odpornym na uszkodzenia, a ich przewóz może odbyć się za pomocą dowolnego środka transportu. Możliwe jest zabranie ich do prywatnego samochodu, a także do samolotu czy pociągu jako bagaż podręczny. Koniecznie należy jednak zapoznać się z regulaminami przewoźników, gdyż niektóre z nich zawierają ograniczenia względem przewożenia prochów.

Kremacja na miejscu może też być najlepszą opcją, gdy zgon nastąpił w kraju znajdującym się w znacznej odległości od Polski, poza Europą, a koszt transportu lotniczego byłby bardzo wysoki.

Jednak jeśli kremacja za granicą to spory wydatek, lepszą opcją będzie organizacja międzynarodowego transportu zwłok, którym może zająć się Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski. Dobrze wiemy również, że spopielenie zwłok może nie odpowiadać przekonaniom wielu osób, dlatego tym bardziej opcja transportu zwłok do Polski będzie lepszym rozwiązaniem. Mamy odpowiednie pozwolenia na transport zwłok z wielu krajów, dlatego możemy zapewnić, że transport odbędzie się szybko i bez zbędnych problemów.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24h

782 042 988
Dzwoniąc pod ten numer uzyskacie Państwo bezpłatną poradę i wycenę.