Pogrzeb to uroczystość, z którą wiąże się przeżywanie trudnych emocji. Pożegnanie bliskiej osoby nie jest łatwe, dlatego warto powierzyć niezbędne formalności związane z pochówkiem profesjonalistom. Zakład pogrzebowy Wojciech Rutkowski z należytą starannością dba o to, by pomóc swoim klientom łatwiej znieść ciężkie chwile po bolesnej stracie. Jedną z rzeczy, o które pracownicy zadbają, jest oprawa muzyczna uroczystości ostatniego pożegnania.
Zakład pogrzebowy w Poznaniu zapewnia oprawę muzyczną na pogrzebie m.in. w postaci skrzypiec. Ten instrument często można spotkać przy okazji uroczystości pochówku zmarłego, jednakże ta opcja nie jest dostępna przy bardzo niskiej temperaturze powietrza. Skrzypce na pogrzebie podkreślają podniosły charakter smutnej chwili, jaką jest ostatnie pożegnanie bliskiej osoby. Przeżywanie trudnych emocji związanych ze stratą może być dla wielu prostsze przy odpowiedniej oprawie muzycznej.
Piękne melodie potrafią ułatwić doświadczanie smutku i bólu, które niewątpliwie pojawią się w sercach osób obecnych na ceremonii pogrzebowej. Nawet trudnym emocjom należy dać przestrzeń i trzeba je przeżyć, dlatego akompaniament w postaci skrzypiec zapewniany przez muzyków operowych będzie nie tylko oddawać dostojność ostatniego pożegnania, lecz dla wielu zebranych także działać kojąco oraz w pewnym stopniu oczyszczająco.
Muzyka grana na pogrzebie jest dla wielu ważnym elementem ceremonii. W sytuacji, gdy nadchodzi czas pochówku bliskiej osoby, pojawiają się zawsze silne emocje. Aby łatwiej przeżyć te chwile, warto kwestie formalne powierzyć profesjonalistom. Dom pogrzebowy w Poznaniu Wojciecha Rutkowskiego zajmuje się wszystkimi niezbędnymi formalnościami, m.in. zapewnia oprawę muzyczną. Saksofon jest instrumentem, którego dźwięki są kojące i łagodne. Muzyka na ostatnie pożegnanie grana na instrumencie dętym może pomóc żałobnikom poradzić sobie ze smutkiem w trudnej chwili.
Utwory pogrzebowe, które będą rozbrzmiewać na cmentarzu, podkreślą dostojność uroczystości. Mogą być swego rodzaju hołdem dla zmarłego lub podziękowaniem za obecność wyrażonym w ten sposób przez bliskich. Pracownicy domu pogrzebowego gwarantują, że osoba grająca na saksofonie podczas ceremonii ma odpowiednie wykształcenie muzyczne oraz doświadczenie. Współpracujący z zakładem instrumentalista potrafi wykonać nie tylko utwory często spotykane na pogrzebach, lecz także inne pieśni, których mogą zażyczyć sobie bliscy zmarłego.
Oprawa muzyczna na pogrzebie to bardzo często utwór grany na trąbce lub skrzypcach. Dźwięki płynące z instrumentów dętych podkreślają wzniosły charakter chwili oraz działają poruszająco. Żałobnicy zebrani na ceremonii ostatniego pożegnania oddają się zadumie. Zamówiona trąbka na pogrzeb niejednokrotnie pomaga im uwolnić trudne i bolesne emocje. Bliscy osoby zmarłej niekiedy życzą sobie, by oprawa muzyczna towarzyszyła im nie tylko przy grobie, lecz także w kaplicy. Oczywiście może być również muzyka na pogrzebie świeckim, a osoby, z którymi współpracuje zakład pogrzebowy, potrafią wykonać utwory niereligijne.
Usługi pogrzebowe zakładu Wojciecha Rutkowskiego to m.in. organizacja oprawy muzycznej ceremonii. Aby ułatwić klientom dobór repertuaru, na stronie internetowej domu pogrzebowego są udostępnione utwory (m.in. wykorzystywane na licencji Filharmonii Wrocławskiej) grane na trąbce przez profesjonalnego instrumentalistę. Bliskie osoby zmarłego mogą zdecydować się nie tylko na popularne pieśni, lecz też poprosić o nieoczywiste kompozycje spoza propozycji zakładu pogrzebowego.
Wybór oprawy muzycznej uroczystego ostatniego pożegnania nie dla wszystkich jest trudny. Wiele osób jeszcze za życia decyduje o tym, co ma być zagrane na ich pogrzebie. Zdarza się, że wybrana oprawa muzyczna i instrument to nie trąbka, saksofon, ani skrzypce, ale np.: gitara, puzon lub akordeon. Często muzyka na pogrzebie jest odtwarzana z głośników. Zazwyczaj można to spotkać nie w kościele, lecz przy grobie albo w kaplicy.
Oprawa muzyczna pogrzebu to zawsze kilka utworów wybranych przez klienta. Jeżeli muzyka miała duże znaczenie w życiu zmarłego, niejako dzięki niej żałobnicy mogą poczuć, że część ich bliskiej osoby wciąż im towarzyszy. Utwory muzyczne na pogrzebie, które będą odtwarzane z głośników, mogą być dowolne. Jeżeli mają być zagrane na żywo, zakład pogrzebowy skonsultuje się z wybranymi instrumentalistami w celu omówienia szczegółów. To, jaka muzyka na pogrzebie będzie odpowiednia, zależy od osób biorących udział w organizacji pochówku. Zakład pogrzebowy wspiera w decyzjach, a nie narzuca konkretnych rozwiązań.