Pragnąc pochować swoich bliskich z należytym szacunkiem, warto wziąć pod uwagę zarówno tradycyjny pochówek, jak i kremację – która jest coraz częstszą formą pogrzebu zwłok zmarłego. Dom pogrzebowy W. Rutkowski zapewnia kremację na terenie całej Polski – również w Poznaniu i Kole, gdzie znajdują się nasze biura. Pragniemy więc przybliżyć, na czym konkretnie polega kremacja, ile trwa i kosztuje oraz wspomóc w wyborze między właśnie tą formą pogrzebu a pochówkiem tradycyjnym.
Kremacja polega na spopieleniu ciała osoby zmarłej – to forma chowania zmarłego niezależna od pochodzenia czy wiary. Tego typu usługi pogrzebowe umożliwiają dokonanie spalenia zarówno przy rodzinie, jak i bez niej – w zależności od woli najbliższych. Dokonujemy tego w piecu kremacyjnym – zwłoki składane są do trumny, a dopiero później umieszczane w komorze spalania. Przed procesem kremacji zapewniamy także możliwość ostatniego pożegnania ze zmarłym – w specjalnej sali, na osobności lub z udziałem osoby duchownej.
Prochy umieszczane są w urnie, którą można pogrzebać w osobnym grobie, rodzinnym grobowcu lub kolumbarium. Istnieją również ogrody pamięci – gdzie można „rozsypać” prochy w formie zbiorowego pochówku – oraz pola urnowe.
Czym jednak jest kolumbarium? To ściana – zwykle w postaci muru – która znajduje się na cmentarzu. Jest ona przeznaczona na składowanie urn. Przy każdej z nich znajduje się upamiętniająca tabliczka, która zawiera imię i nazwisko osoby zmarłej. Przed kolumbarium można również złożyć znicze, wieńce czy kwiaty – przy urnie znajduje się dedykowane na nie miejsce, pod ścianą.
Nim odbędzie się kremacja zwłok, bliscy mogą pożegnać zmarłego – w krematorium lub domu pogrzebowym (na osobności lub w towarzystwie księdza). Jak już wspomnieliśmy – rodzina może uczestniczyć przy pełnym procesie, lecz nie musi. Następnie – po kilku godzinach procesu kremacji – pracownicy zakładu wręczają rodzinie prochy w wybranej wcześniej urnie, wraz ze świadectwem kremacji. Pogrzeb odbywa się na cmentarzu – chowając urnę w jednym z wcześniej wymienionych miejsc – grobie, rodzinnym grobowcu czy też kolumbarium.
Jak długo trwa kremacja? Nasze kompleksowe usługi pogrzebowe obejmują wykorzystanie nowoczesnego pieca kremacyjnego, którego konstrukcja opiera się na zasadzie wielokrotnej rekuperacji ciepła. Ciało zmarłego ulega całkowitemu spaleniu w czasie około godziny, jednak należy do tego doliczyć również czas chłodzenia i obróbki popiołu (czyli ok. 1,2-2h). Z ciała pozostają zwykle 3 litry prochów, które zostają dodatkowo zabezpieczone w foliowym worku – by uniknąć rozsypania. Całkowity czas kremacji zwłok można więc oszacować na 2,5-3 godziny.
Wiemy, że pożegnanie zmarłego to trudny czas – a jednocześnie pełen obowiązków. Dobrze więc poznać dokładną różnicę między kremacją a pochówkiem tradycyjnym, by dokonać właściwej decyzji – jeśli osoba zmarła nie zadeklarowała wcześniej tego, jak pragnie być pochowana. Często podstawową różnicą jest tradycja – w Polsce najczęściej spotykamy się z chowaniem niespalonych ciał – nic więc dziwnego, że wielu obawia się tego, co rzadziej spotykane. Nie wiedząc, jak wygląda kremacja, trudno jest dokonać takiego wyboru.
Duży wpływ na decyzję rodziny ma także ekonomia – zamiast trumny wybieramy urny, które stanowią tańszą opcję. Na procesie kremacji zyskuje też środowisko naturalne. Na terenie całego kraju brakuje miejsc na cmentarzach, a toksyny zalegające w ciałach wpływają na stan wód gruntowych. W związku z tym kremacja ciała zmarłego okazuje się coraz częściej wybieraną formą pochówku.
Zależnie od miejsca, w którym odbywa się kremacja, do dyspozycji rodziny jest specjalna sala pożegnalna bądź kaplica. Przebieg pożegnania jest zależny całkowicie od najbliższych – to do nich należy decyzja, czy ma w nim uczestniczyć ksiądz, czy chcą zostać ze zmarłym sami. Każdy zakład kremacji zapewnia więc możliwość spokojnej modlitwy czy innego rodzaju pożegnania. Warto zapytać o warunki w kilku miejscach, nim zdecydujemy się na krematorium, w którym ma odbyć się pożegnanie.
Skoro już wiadomo, na czym polega kremacja – co odbywa się po niej? Czy pogrzeb jest nieco inny niż w przypadku tradycyjnego pochowania ciała zmarłego? Pogrzeb z kremacją wcale nie musi różnić się od klasycznej ceremonii. Urnę można umieścić w grobie ziemnym – co może odbyć się dokładnie tak samo, jak przy składaniu trumny. W takim przypadku nie potrzeba jednak tak licznej obsługi, co również znacząco zmniejsza koszt takiej ceremonii.
Jak już jednak wspomnieliśmy, może się to jednak odbyć w kolumbarium, co nie musi wpłynąć na przebieg pogrzebu – a jedynie na miejsce. Nasz zakład pogrzebowy W. Rutkowski zadba o to, by każda ceremonia należycie uczciła pamięć zmarłego. Zajmiemy się zarówno pochówkiem, jak i oprawą muzyczną – wykonamy także kremację w Kole i Poznaniu. Nasza oferta wyróżnia się również możliwością spopielenia zwłok zmarłych z terenu całego kraju.
W zakładzie pogrzebowym W. Rutkowski nie tylko przeprowadzimy kremację w Poznaniu, Kole i innych częściach Polski, ale również zapewnimy pełne wsparcie na każdym etapie organizacji pogrzebu. Z chęcią więc pomożemy również w wyborze urny.
Możemy spotkać się z różnymi rodzajami urn – nie tylko ze względu na materiał, ale także ich pojemność, kształt, kolor, wzornictwo oraz grawer. Ma to duży wpływ na cenę naczynia, choć tę decyzję warto podjąć rozważnie. Podstawowym podziałem jest surowiec, z którego jest wykonana. Bezpiecznym wyborem jest wytrzymały materiał, który jednak wiąże się z wyższym kosztem. Najczęściej spotykamy urny z tych pięciu materiałów:
Urny metalowe są jednym z najpopularniejszych wyborów i wyróżniają się odpornością na uszkodzenia i trwałością. To jednak kamień jest najtrwalszym materiałem, który w dodatku nie koroduje – a jednocześnie wygląda najbardziej tradycyjnie i elegancko. Sprawdzi się więc najlepiej przy urnie w kolumbarium lub ewentualnej ekshumacji z pochówku do ziemi. Drewno z kolei nawiązuje do trumny i prezentuje się wyjątkowo, lecz jest najmniej trwałe. Jego zaletą jest natomiast relatywnie niska cena. Najtańszy jest jednak kompozyt. Do najdroższych materiałów należy między innymi szkło. Duże koszty spotkają nas też przy indywidualnych zamówieniach, np. kowalstwie artystycznym.
Kształt urny, kolor, wzór, grawer – to wszystko kwestia indywidualna. Zwykle spotykamy się z urną nieco wyższą niż szerszą, z zaokrągloną górą, w stonowanych barwach. Warto jednak wiedzieć, że coraz popularniejsze stają się inne – często tematyczne kształty – na przykład księgi, kaski czy piłki. Jeśli nie znamy woli zmarłego – najbezpieczniejszą opcją będzie klasyczna urna. Jeżeli jednak rodzina jest pewna, czego chciałby ich bliski, inny kształt czy nietypowy wzór jest również dobrym, całkowicie akceptowalnym wyborem.
Zwykle możemy spotkać urny o pojemności od 3 l do 5 l, jednak z powodzeniem zakupią Państwo również większą lub mniejszą – dziecięcą urnę.
Rodziny często pytają, czy można samemu przetransportować urnę do miejsca pochówku. Niestety, bez wcześniejszego przygotowania jest to prawnie niemożliwe – przepisy określają, że do transportu zwłok i szczątków ludzkich (w tym także w postaci prochu) wymagany jest pojazd specjalistyczny. W obecnym czasie możliwe jest jednak wystąpienie do właściwego miejscowo sanepidu o zgodę na przewiezienie urny z prochami innymi środkami transportu – w tym właśnie własnym samochodem, ale także np. koleją lub samolotem.
Warto pamiętać, że kremacja zwłok może mieć różne ceny całkowite – w zależności od wielu czynników. To nie tylko cena indywidualna, którą wyróżnia się zakład kremacji bądź zakład pogrzebowy, ale także rodzaj urny czy wielkość ciała zmarłego. Na koszt kremacji składa się również transport do krematorium i z krematorium oraz wybrana trumna kremacyjna. Dodatkowo jest to także np. obecność duchownego w trakcie pożegnania z osobą zmarłą, stroiki na trumnę bądź urnę czy udział rodziny przy wprowadzaniu trumny do pieca kremacyjnego. Jednoznacznie można określić jedynie koszt, którym wyróżnia się sama kremacja. Cena wyłącznie samej części spalenia to od 250 do nawet 1000 zł.
Nim odbędzie się kremacja zwłok, bliscy mogą pożegnać zmarłego – w krematorium lub domu pogrzebowym (na osobności lub w towarzystwie księdza). Jak już wspomnieliśmy – rodzina może uczestniczyć przy pełnym procesie, lecz nie musi. Następnie – po kilku godzinach procesu kremacji – pracownicy zakładu wręczają rodzinie prochy w wybranej wcześniej urnie, wraz ze świadectwem kremacji. Pogrzeb odbywa się na cmentarzu – chowając urnę w jednym z wcześniej wymienionych miejsc – grobie, rodzinnym grobowcu czy też kolumbarium.
Poddać ciało kremacji, czy pochować zmarłych tradycyjnie? To decyzja, którą należy podjąć na podstawie woli osoby, która ma zostać pogrzebana. Jeśli jednak jej nie znamy – rodzina ma całkowite prawo zarówno do wyboru klasycznego pochowania, jak i kremacji. Warto jednak pamiętać o istotnych kwestiach związanych z tym wyborem – przede wszystkim finansowej – ale również środowiskowej.
Kremacja to coraz popularniejszy proces, którego nie należy się obawiać. Jest również całkowicie dopuszczalny przez wiarę chrześcijańską. Jeśli mają Państwo pytania – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie z nich i rozwiejemy wszelkie wątpliwości – możemy również pomóc dokonać właściwego wyboru.