Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Ostatnie pożegnanie zmarłej osoby nierozerwalnie wiąże się ze składaniem kwiatów w miejscu pochówku. To piękna tradycja, która podkreśla kruchość ludzkiego życia – przemijającego tak jak rośliny na grobie zmarłego. Pozostaje jednak pytanie, jakie kwiaty na pogrzeb sprawdzą się najlepiej. Do wyboru mamy różne formy kompozycji, gatunki, kolory i znaczenie kwiatów pogrzebowych.

Jakie kwiaty kupić na pogrzeb – rodzaje kompozycji

Florysta może stworzyć następujące kompozycje kwiatowe przeznaczone na pogrzeb:

 • wieniec,
 • wiązanka,
 • bukiet,
 • pojedyncze kwiaty.

Jaki wieniec pogrzebowy wybrać?

Najokazalszy rodzaj kwiatów na pogrzeb to wieniec. Kompozycja może być bardzo rozłożysta – wszystko zależy od funduszy, które chcemy na nią przeznaczyć. Z reguły najdostojniejsze wieńce przynosi najbliższa rodzina i przyjaciele zmarłego, ale nie stopień zażyłości jest najważniejszy, tylko szacunek, jaki mają wyrażać składane kwiaty pogrzebowe. Z racji swojej wielkości i ceny wieniec pogrzebowy jest wybierany również przez delegacje z firm czy inne grupy osób, które chcą przynieść wspólne kwiaty pogrzebowe.

Jako spód wieńców pogrzebowych używa się zielonego podkładu z liściastych lub iglastych gałązek albo gąbki florystycznej. Na nim znajduje się czasza z kwiatów i stonowane dodatki, np. liściaste gałązki. Kompozycja ma najczęściej kształt koła, rzadziej elipsy. Od wiązanki pogrzebowej wieniec różni się przede wszystkim wielkością – wieńce to największa z proponowanych form kwiatów pogrzebowych o średnicy często przekraczającej metr.

Konstrukcja wieńców pogrzebowych przeważnie pozwala na ustawienie ich w pionie – wtedy wyglądają najpiękniej. Można, a nawet powinno się wyeksponować je na specjalnym stojaku w wyznaczonym do tego miejscu w kaplicy.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb – wiązanka pogrzebowa

Mniejszą wersją wieńca pogrzebowego jest wiązanka. To kompozycja, która składa się najczęściej z kilkunastu kwiatów, a jej najdłuższy wymiar nie przekracza metra. Jest więc tańsza niż wieniec. Również w przeciwieństwie do wieńców wiązankę się kładzie, a nie stawia w pionie.

Najczęściej formowane kształty to owal lub łza. Wiązanki pogrzebowe są wybierane przez dalszą rodzinę, przyjaciół, znajomych – to uniwersalne, a jednocześnie piękne kompozycje, które będą odpowiednie dla każdej osoby uczestniczącej w pogrzebie. Zarówno wiązanka, jak i wieniec mogą być wzbogacone o szarfę pogrzebową ze słowami pożegnania, które podkreślą relację łączącą żałobnika ze zmarłym.

Bukiety i pojedyncze kwiaty na pogrzeb

Jakie kwiaty sprawdzą się na pogrzebach poza wieńcem i wiązanką? Uczestnikom ceremonii pogrzebowej niezaliczającym się do rodziny i przyjaciół zmarłego proponujemy bukiety kondolencyjne. Są to stonowane, mniejsze niż wieńce czy wiązanki, lecz równie piękne kompozycje z najszlachetniejszych kwiatów.

Składając nawet skromny roślinny bukiet pogrzebowy, wspieramy najbliższą rodzinę zmarłego i okazujemy mu szacunek. Zgodnie z tradycją liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta, w przeciwieństwie do innych okazji. Do bukietu również można dołączyć szarfę z podpisem.

Najprostszym sposobem na uhonorowanie zmarłego jest skromna, lecz dostojna i symboliczna pojedyncza róża lub inny, równie elegancki kwiat. Kosztowna wiązanka nie jest koniecznością – najważniejsza jest obecność podczas pochówku i wsparcie rodziny zmarłego.

Odpowiednie kwiaty pogrzebowe – zakład pogrzebowy w Poznaniu Wojciech Rutkowski

Pragnąc złożyć hołd zmarłemu, w kwestii kwiatów najlepiej zaufać profesjonalnym organizatorom ceremonii pogrzebowych. Dom pogrzebowy w Poznaniu Wojciech Rutkowski przygotowuje piękne roślinne kompozycje na ostatnie pożegnanie zmarłego – wiązanki, wieńce, kwiaty na trumny i urny, stroiki i bukiety.

Zakład działa również w Kole, ale lokalizacja nie jest przeszkodą – zajmujemy się pogrzebami na terenie całej Polski, a także przywozimy ciała zmarłych zza granicy.

jakie kwiaty na pogrzeb zimą

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać – kolorystyka

Zastanawiając się, jaka wiązanka pogrzebowa wpasuje się w charakter ceremonii, warto wziąć pod uwagę kolory kwiatów. W tym przypadku większą wagę powinniśmy przykładać nie do osobistych gustów, tylko do symboliki poszczególnych barw.

 • Najczęściej na pogrzeb przynosimy jasne, białe i kremowe kwiaty, które symbolizują czystość i spokój.
 • Czerwone rośliny, np. róże będą nawiązywać do miłości wobec bardzo bliskiej nam osoby zmarłej.
 • Kwiaty w odcieniach fioletu będą oznaczały żałobę.
 • Melancholię i smutek można wyrazić, przynosząc żółte wiązanki.

Floryści wykonują również kompozycje z odcieni niebieskiego czy pomarańczowego – ważne jest tylko, żeby kolory kwiatów oddawały charakter więzi, jaka łączyła nas ze zmarłym.

Kolory kwiatów a wiek i płeć zmarłego

Barwę można również dostosować do wieku zmarłego. Istnieją też tradycje rozróżniające kwiaty na pogrzeb mężczyzny i kobiety.

Jakie kwiaty na pogrzeb dziecka będą więc odpowiednie? Przedwcześnie zmarłej osobie przynosi się kwiaty o jasnych, delikatnych barwach – np. lilie, kalie czy róże – by podkreślić jej niewinność i czystość. Można rozważyć również inne kolory, ale w pastelowych odcieniach.

Z kolei kwiaty na pogrzeb starszej osoby można podzielić ze względu na płeć. Jakie kwiaty na pogrzeb ojca w sędziwym wieku? Wybieramy ciemniejsze wiązanki, np. w trzech różnych kolorach. Ważne, żeby barwy były stonowane, chłodne. Mogą ze sobą kontrastować. Idąc natomiast na pogrzeb bliskiej nam kobiety, możemy przynieść jej ulubione kwiaty lub postawić na gatunki w odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni.

Kwiaty żywe czy kwiaty sztuczne?

Na pytanie, jakie kwiaty na pogrzeb zimą wybrać, trudniej znaleźć odpowiedź. Warunki pogodowe nie zawsze sprzyjają delikatnym kompozycjom ze świeżych, żywych kwiatów.

Czy w takiej sytuacji lepsze będzie przyniesienie sztucznych kwiatów? Odradzamy – niezależnie od tego, czy idziemy na pogrzeb starszej osoby, czy dziecka, zimą, czy latem postawmy na żywe kwiaty. Tak wyrażamy szacunek i do pochowanej osoby, i do tradycji pogrzebowych. Sztuczne kwiaty można złożyć na grobie zmarłego przy kolejnych wizytach na cmentarzu.

Gatunki kwiatów pogrzebowych

Jakie rodzajów kwiatów najczęściej wykorzystują floryści do wiązanek, bukietów i wieńców pogrzebowych? Są to przede wszystkim:

 • róże,
 • chryzantemy,
 • hortensje,
 • mieczyki,
 • goździki,
 • gerbery,
 • lilie,
 • kalie.

Niektóre z nich, np. róże, mieczyki czy gerbery, występują w różnych kolorach, dlatego sprawdzają się zarówno na pogrzeb osoby starszej, jak i dziecka oraz zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Jakie kwiaty na pogrzeb z urną?

Forma i miejsce pochówku również mają znaczenie przy wyborze kwiatów pogrzebowych. Jeśli urna z prochami zmarłego będzie umieszczona w kolumbarium, zrezygnujmy z okazałych wieńców i wiązanek. Przynieśmy pojedyncze kwiaty lub niewielkie bukiety. Mniejszy wieniec jest zarezerwowany w tym przypadku dla najbliższej rodziny zmarłej osoby.

W wyborze kompozycji zarówno na pogrzeb z trumną, jak i z urną pomaga poznański zakład pogrzebowy Wojciech Rutkowski z oddziałem w miejscowości Koło.

rodzaj kwiatów na pogrzeb

FAQ:

1. Jakie kwiaty kupić na pogrzeb starszej osoby?

Zgodnie z tradycją wieniec, wiązanka lub bukiet dla starszego mężczyzny są utrzymywane w ciemniejszej tonacji. Kolory mogą ze sobą kontrastować. Nie przekraczajmy trzech barw w kompozycji. Zmarłej kobiecie można przynieść jej ulubione kwiaty. Powinny być jasne lub w odcieniach pomarańczu, czerwieni lub żółci.

2. Czy na pogrzeb można przynieść sztuczne kwiaty?

Nawet mimo niekorzystnej dla roślin pogody w dniu pogrzebu składa się żywe kwiaty. Są symbolem szacunku do zmarłego i przemijania ludzkiego życia.

3. Jaki gatunek kwiatów wybrać na pogrzeb?

Najczęściej wybierane kwiaty pogrzebowe to: róże, goździki, mieczyki, lilie, kalie, gerbery, chryzantemy, hortensje.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.