Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie?

Wszyscy musimy na pewnym etapie stanąć twarzą w twarz z prawdą na temat śmierci. Osoby w żałobie często nie odbierają utraty jako coś realnego. Zajmują się organizacją pogrzebu, co w pewnym sensie pomaga im w tej niezwykle ciężkiej chwili. Jednak uroczystości pogrzebowe kiedyś się kończą. Rolę buforu przejmuje opieka nad grobem. Pierwszym zadaniem jest uprzątnięcie świeżego miejsca pochówku z kwiatów i wiązanek pogrzebowych. W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie – kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie? Czy istnieje zwyczaj określający, kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie?

Spis treści

  1. Kwiaty na pogrzebie – symbol żałoby
  2. Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie? Tradycja
  3. Dlaczego kwiaty po pogrzebie muszą leżeć 6 tygodni?
  4. Kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie?
  5. Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie: co zrobić z szarfami z wieńców pogrzebowych?
  6. Kto sprząta wieńce po pogrzebie?
  7. Czy można zabrać kwiaty z cmentarza do domu?

Kwiaty na pogrzebie – symbol żałoby

Czas pogrzebu to dla wielu osób traumatyczny okres. Utrata bliskiej osoby to przeżycie, które odbija piętno na teraźniejszości i przyszłości każdego z nas. Jednak śmierć jest nieodłącznym elementem życia i nieważne jak mocno pragniemy jej uniknąć – po prostu się nie da.

Kwiaty i wieńce od wieków są symbolem kruchości, niewinności oraz przemijania. Ścięty kwiat powoli umiera, co można odnieść jako analogię do ludzkiego życia. W naszej kulturze kompozycje kwiatowe traktujemy jako uhonorowanie ważnych chwil i uroczystości – zarówno tych wesołych, jak i tych smutnych. Są nieodłącznym elementem ślubów urodzin, przeprosin, czy właśnie pogrzebów.

Kwiaty pogrzebowe różnią się jednak nieco od wiązanek, które dajemy sobie na co dzień. Często są to określone gatunki oraz kolory, które związane są z istotną symboliką. Charakterystyczny jest również rodzaj wiązania – wieńce bądź bukiety stworzone z delikatnych kwiatów oraz liści.

Co oznaczają najczęściej wybierane kolory kwiatów? Jakie są najczęściej wybierane kwiaty na pogrzeb? W wielu przypadkach na te oraz inne pytania odpowie profesjonalny dom pogrzebowy. Często w ofercie znajdziemy usługi polegające na kompleksowym przygotowaniu pogrzebu oraz oprawy kwiatowej grobu. W naszym Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski z Poznania, nie tylko pomagamy załatwić formalności związane z uroczystością pogrzebową, ale także dbamy o każdy szczegół ceremonii.

co zrobić z szarfami z wieńców

Jakie kwiaty na pogrzeb?

Zazwyczaj podczas uroczystości pogrzebowych znajdziemy kwiaty w kolorze żółtym, białym, niebieskim bądź czerwonym. Najpopularniejsze są róże oraz lilie. Kolor kwiatów również ma znaczenie:

  • Niebieski – symbol tęsknoty,
  • Biały – symbol czystości i niewinności,
  • Czerwony – symbol miłości i trwałości,
  • Żółty – symbol łagodności.

Warto zaznaczyć, że sztuczne kwiaty zazwyczaj nie są praktykowane jako kwiaty ofiarowane w dniu pogrzebu. Wiązanki powinny być symbolem przemijania, a sztuczna roślina zachowa swój pierwotny wygląd bardzo długo. Dodatkowo dochodzi aspekt ekologiczny – nawet pojedyncze kwiaty z plastiku rozkładają się kilkaset lat.

Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie? Tradycja

Ile powinny leżeć kwiaty po pogrzebie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które od tej pory odpowiedzialne są za opiekę nad grobem bliskiej osoby. Istnieje wiele zwyczajów – w zależności od tego, w który region Polski pojedziemy. Każdy z nich wyznacza inny czas, kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie. W znacznej większości możemy spotkać się poglądem, mówiącym o tym, że kwiaty powinny pozostać na miejscu pochówku 6 tygodni, czyli 42 dni.

To jak długo po pogrzebie powinny leżeć kwiaty, ma najczęściej związek lokalnymi tradycjami oraz przesądami, które być może z katolicyzmem nie mają zbyt wiele wspólnego, jednak są bardzo istotną częścią polskiego folkloru. Tak samo, jak kolor kwiatów, również czas, w jakim należy sprzątać kwiaty po pogrzebie, określany jest przez symbolikę oraz zwyczaje.

Dlaczego kwiaty po pogrzebie muszą leżeć 6 tygodni?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci, po pogrzebie na uprzątnięcie kwiatów. Jest to związane z żywym cały czas przesądem, starą tradycją, która – nawet współcześnie – w niektórych miejscach jest niezwykle istotna.

Ostatnie pożegnanie wiąże się wieloma paradygmatami, które dotyczą zarówno czasu przed pogrzebem, jak i dnia pochówku, a także tego, jak długo powinny leżeć kwiaty na świeżym grobie. Zabobon ten ma swoje korzenie w dawnym zwyczaju niedotykania grobu ani żadnej rzeczy zmarłego przez 6 tygodni po śmierci. Jest to czas dla osoby, która odeszła, a raczej dla jej duszy, aby mogła jeszcze ostatni raz skorzystać z ulubionych przedmiotów i pozamykać wszystkie swoje ziemskie sprawy. Kwiaty po pogrzebie również uznaje się za własność zmarłego, dlatego dla wielu osób istotne jest, aby pozostały na cmentarzu przez okres 6 tygodni.

Kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie?

Warto jednak zaznaczyć, że w praktyce zazwyczaj groby sprzątane są znacznie wcześniej. Ma to związek przede wszystkim z estetyką grobu oraz regulaminem cmentarza – a dokładniej z punktami opisującymi zasady utrzymania czystości. W wielu przypadkach czas, jaki po pogrzebie powinny leżeć kwiaty, to maksymalnie dwa tygodnie.

W dniu pogrzebu wiązanki prezentują się niezwykle estetycznie, a cały wizualny aspekt miejsca pochówku napawa nadzieją oraz jest wyrazem pamięci i czci. Jednak już po kilku godzinach możemy zaobserwować wypalone znicze, a w zależności od pogody – po paru dniach zauważymy zwiędnięte bądź uschnięte kwiaty. Następnie wiązanki zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach, a na grobie zmarłego zaczną piętrzyć się zgniłe rośliny.

Zastanawiając się, jak długo kwiaty powinny pozostać w miejscu pochówku, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jak długo zachowają piękny wygląd, a kiedy zaczynają wyglądać brzydko.

Kiedy sprzątać kwiaty po pogrzebie: co zrobić z szarfami z wieńców pogrzebowych?

Od tego, jak długo powinny leżeć kwiaty, zależy także uprzątnięcie pozostałych elementów pogrzebowych, takich jak np. szarfy lub plastikowe ozdoby. Odpady przeznaczone do usunięcia powinny znaleźć się w specjalnie wyznaczonej strefie na cmentarzu. Jest to zazwyczaj miejsce, gdzie można także segregować śmieci. Mając taką możliwość, należy z niej oczywiście z niej skorzystać – chodzi zarówno o ekologię, jak i o koszty związane z ewentualnym posprzątaniem terenu oraz źle posegregowanych odpadów.

Szarfy z wieńców pogrzebowych powinny więc zostać umieszczone w specjalnych, przeznaczonych do tego pojemnikach na śmieci. Z reguły tworzywo, z którego wykonane są szarfy to plastik, dlatego najbezpieczniej wyrzucić je do kosza z odpadami plastikowymi.

Kto sprząta wieńce po pogrzebie?

Zazwyczaj groby sprzątane są przez bliskie osoby zmarłego, które co kilka dni odwiedzają cmentarz i na bieżąco wyrzucają kwiaty, które prezentują się nieestetycznie. Co więcej, jeśli minęło już kilka lub kilkanaście dni, mogą zupełnie uprzątnąć miejsce pochówku oraz przygotować je na postawienie pomnika.

Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy daleko od cmentarza, na którym spoczął nasz bliski? W takim wypadku warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się profesjonalną opieką nad grobem. Zazwyczaj pracownicy zajmują się tym, aby uprzątnąć kwiaty w wyznaczonym terminie, a następnie – już po postawieniu pomnika – dbać o jego czystość, konserwację oraz wymianę kwiatów i zniczy. Ceny takich usług zależą przede wszystkim od miasta oraz zakresu czynności i ich częstotliwości.

Czy można zabrać kwiaty z cmentarza do domu?

Po zakończeniu wielu radosnych uroczystości istnieje możliwość zabrania kwiatów do domu. Jednak w przypadku pogrzebu jest to nie tylko nietaktowe, ale również uznawane za symbol nieszczęścia. Zgodnie z tradycją, z cmentarza nie powinno się zabierać żadnych rzeczy – w tym kwiatów i ozdób pogrzebowych.

Jeśli część wieńców i bukietów nadal zachowuje świeżość, a miejsce pochówku musi zostać przygotowane do postawienia pomnika, najlepiej przerobić takie wiązanki i pozostawić je na grobie.

kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie

FAQ:

  • Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie?

Według tradycji kwiaty po pogrzebie powinno sprzątać się dopiero po upływie 6 tygodni. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej – najczęściej już po dwóch tygodniach bliscy zmarłego decydują się oczyścić miejsce pochówku i przygotować je na postawienie pomnika.

  • Dlaczego kwiaty po pogrzebie muszą leżeć 6 tygodni?

Okres ten ma związek z tradycjami oraz zwyczajami pogrzebowymi, które mówią o tym, że dusza potrzebuje 6 tygodni, aby opuścić ziemię oraz pożegnać się ze swoim otoczeniem. W tym czasie nie można ruszać żadnych rzeczy zmarłego, w tym również kwiatów i wiązanek pogrzebowych.

  • Kto sprząta wieńce po pogrzebie?

Wieńce i kwiaty po pogrzebie najczęściej sprzątają bliskie osoby, które opiekują się grobem. Zazwyczaj na bieżąco usuwają zwiędnięte i nieestetyczne kwiaty dbając o miejsce pochówku. W przypadku, gdy rodzina zmarłego mieszka daleko, można skorzystać z firm oferujących usługi sprzątające na cmentarzach.


Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.