Co zrobić, gdy bliski umiera za granicą? Zgon w trakcie wakacji a procedury

Wyjazd na wypoczynek za granicą to zazwyczaj mile spędzony czas w gronie rodziny lub znajomych. Zdarzają się jednak sytuacje, na które nie mamy wpływu, a jedną z nich jest nagła śmierć. Co zrobić, gdy bliski umiera za granicą? Jakich formalności należy dopełnić? Jak przetransportować ciało do Polski? O tym w poniższym artykule.

Kto powinien zająć się zmarłym za granicą?

Podstawową kwestią podczas sprowadzania zwłok zmarłego do Polski będzie ustalenie, kto może się zająć tym zadaniem. Okazuje się, że według prawa za transport zwłok do kraju odpowiadają najbliżsi zmarłej osoby, czyli małżonek, dzieci, rodzice, wnuki, prawnuki, dziadkowie, jak również rodzeństwo, ciotki czy wujkowie. Całe przedsięwzięcie będzie znacznie ułatwione, jeśli któryś z bliskich przebywał za granicą wraz ze zmarłym. Jednak jeśli podróżował on sam bądź z osobami niebędącymi jego rodziną, ambasada kontaktuje się z jego bliskimi. W takiej sytuacji zmarły może zostać pochowany na terenie gminy, gdzie zmarł, a koszty pochówku pokryje państwo, w którym się znajdował. Rodzina może jednak zdecydować się na sprowadzenie ciała do ojczyzny, co jednak zazwyczaj wiąże się z trudnościami spowodowanymi przez barierę językową. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zlecić sprowadzenie zwłok z zagranicy profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu takiemu jak Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski.

Śmierć na wakacjach za granicą – co zrobić?

Gdy zostało już ustalone, kto zajmie się transportem zwłok z zagranicy, można zacząć załatwiać wszelkie formalności. Pierwszy krok to uzyskanie karty zgonu, którą wystawia lekarz stwierdzający śmierć. Następnie należy udać się do miejscowego odpowiednika urzędu stanu cywilnego, gdzie otrzymuje się akt zgonu zmarłego. Zazwyczaj ludzie noszą ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli jednak przy ciele nie zostanie znaleziony taki dokument, miejscowa policja jest zobowiązana do identyfikacji ciała, a w tym celu może zwrócić się o pomoc do rodziny zmarłego. Po uzyskaniu aktu zgonu należy pójść do urzędu miasta lub starostwa powiatowego odpowiadającego za cmentarz, na którym zostanie pochowany zmarły. Urząd ten wyda pozwolenie na transport ciała oraz pochówek po przedstawieniu dokumentów z zagranicy przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego. Samo tłumaczenie zazwyczaj zajmuje 2-3 dni. Ostatnim krokiem podczas załatwiania formalności będzie uzyskanie tzw. paszportu zwłok, czyli zgody miejscowego kraju na wywiezienie ciała. Następnie można udać się do Konsulatu RP w kraju, w którym zmarł bliski, gdzie zostanie wydane odpowiednie pozwolenie na wywóz zwłok. W tym momencie można już przystąpić do organizacji transportu zwłok do Polski.
Śmierć w trakcie wakacji zagranicznych

Transport zwłok z zagranicy – jak przebiega?

Ciało bliskiego, który zmarł podczas zagranicznych wakacji, można przewieźć na różne sposoby. W przypadku krajów europejskich najlepszą opcją jest transport w specjalnie dostosowanym do tego celu samochodzie. Auto takie ma odpowiednie zabezpieczenia, homologację oraz pozwolenia na przewóz zwłok, a także spełnia wymogi krajów tranzytowych. Dodatkowo, wybierając ten sposób transportu, należy zakupić trumnę z metalowym wkładem zabezpieczającym ciało. Inną opcją sprowadzenia zwłok do Polski jest ich przewiezienie na pokładzie samolotu, co opłaca się w przypadku krajów spoza Europy. Koszt transportu lotniczego ciała na dużych odległościach jest bowiem dużo niższy od ceny, jaką trzeba byłoby zapłacić za paliwo do samochodu. Należy jednak pamiętać, że transport lotniczy wiąże się z koniecznością nawiązania współpracy z lokalną firmą, która odbierze przesyłkę, zabezpieczy ją oraz dostarczy na lotnisko. Jeśli jednak ciało znajduje się na terenie Europy, transport zwłok samochodem będzie zdecydowanie korzystniejszą opcją. Najprostszym sposobem na transport zwłok zmarłego do Polski będzie ich uprzednie skremowanie. Należy jednak pamiętać, że kremacja poza granicami Polski wiąże się często z większymi kosztami niż ta sama procedura przeprowadzona w kraju. Jednak tak przygotowane prochy można zabrać ze sobą na pokład samolotu jako bagaż podręczny, co znacznie uprości całe zadanie i pozwoli na oszczędność czasu.

Śmierć na wakacjach za granicą – koszt sprowadzenia zwłok

Cena, jaką należy zapłacić za transport ciała zmarłego z zagranicy będzie zależeć od wybranego sposobu jego przewiezienia oraz miejsca odbioru ciała. Jeśli będzie to transport drogowy z jednego z okolicznych krajów, można spodziewać się ceny opiewającej na ok. kilka tysięcy złotych brutto. Zazwyczaj zależy ona od dokładnej liczby przejechanych kilometrów. Do tego należy doliczyć koszt specjalnej trumny z metalowym wkładem – ok. 2-3,5 tysiąca złotych. Jeśli nie istnieje możliwość przewiezienia zwłok samochodem, konieczny będzie transport drogą lotniczą, którego koszt to od ok. kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena ta zależy od kraju, w którym znajduje się ciało. Co więcej, należy w tym przypadku doliczyć także koszt specjalnej metalowej trumny. Natomiast koszt kremacji będzie zależał od kraju, w którym się ona odbędzie i od ofert lokalnego rynku krematoriów. Niezależnie od wybranej opcji, można skorzystać usług pogrzebowych Domu Pogrzebowego Wojciech Rutkowski, który zajmie się nie tylko organizacją transportu, lecz również pozyskaniem wszelkich potrzebnych dokumentów. W takim przypadku wystarczy podpisać pełnomocnictwo, aby odjąć sobie części zmartwień. Aby poznać finalną cenę całego przedsięwzięcia, należy w pierwszej kolejności podpisać takie pełnomocnictwo – pozwoli to pracownikom zwrócić się do miejscowych władz i pozyskać informacje o wszelkich kosztach, np. dotychczasowego przechowania ciała.
Co zrobić gdy bliski umiera za granicą

Zgon w trakcie wakacji a ubezpieczenia turystyczne

Przed wyjazdem na wakacje za granicę wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Czy w takim wypadku można liczyć na opłacenie transportu zwłok do Polski? To zależy. W ogólnych warunkach ubezpieczenia można znaleźć informację, czy wybrana polisa obejmuje taką ewentualność. Warto zwracać uwagę na tę kwestię przed dokonaniem opłaty za dane ubezpieczenie. Podobna sytuacja ma miejsce podczas wyjazdów organizowanych przez biura podróży. Należy wtedy dopytać o zakres ubezpieczenia i ewentualnie dokupić dodatkową opcję. Cena rozszerzonego pakietu będzie bowiem znacznie niższa niż koszty ewentualnego sprowadzenia zwłok do Polski. W przypadku, gdy zmarły posiadał wykupione ubezpieczenie obejmujące transport zwłok, jego rodzina otrzyma zwrot kosztów przewozu w postaci odszkodowania. Zdarza się, że ubezpieczyciele namawiają do skorzystania z usług konkretnej firmy pogrzebowej odpowiedzialnej za transport. Jest to jednak niezgodne z prawem, a jeśli cena usługi nie odbiega znacząco od cen rynkowych, ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów sprowadzenia ciała przez firmę wybraną przez rodzinę zmarłego.

Śmierć w trakcie wakacji zagranicznych a zasiłek pogrzebowy

Wiele osób zastanawia się, czy można otrzymać świadczenie na pochówek, jeśli zgon nastąpił poza granicami Polski. Jak najbardziej, ZUS może przyznać zasiłek pogrzebowy za śmierć za granicą, jednak należy w tym celu spełnić pewne warunki. Po pierwsze, zgon musi nastąpić w kraju będącym członkiem Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wtedy zgon jest traktowany tak samo, jakby wystąpił na terytorium Polski. Po drugie, zasiłek pogrzebowy może zostać wypłacony wyłącznie, jeśli zmarły opłacał ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Warto również pamiętać, aby złożyć wniosek o to świadczenie przed upływem 12 miesięcy od daty zgonu, gdyż po przekroczeniu tego terminu prawo do ubiegania się o zasiłek wygasa.

Co zrobić, gdy bliski umiera za granicą?

Często zdarza się, że rodzina zmarłego postawiona w tak trudnej sytuacji jak jego śmierć poza granicami kraju, nie wie, jak załatwić wszystkie sprawy. W takim przypadku może szukać pomocy w zakładzie pogrzebowym takim jak Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski, który zadba, aby cały proces przebiegł zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także w najkorzystniejszy dla rodziny zmarłego sposób. Wybierając doświadczony zakład pogrzebowy, który wykonał już wiele transportów z różnych krajów i zna ich specyfikę, można mieć pewność, że całe zadanie przebiegnie bez problemów.

FAQ:

    • Kto pokrywa koszty sprowadzenia zwłok z zagranicy?
Transport zwłok zmarłego do Polski organizuje jego najbliższa rodzina. Jeśli zmarły wykupił odpowiednią polisę, zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania pozwalającego na dokonanie wszystkich opłat. W przeciwnym wypadku rodzina musi opłacić wszelkie koszty transportu ciała. Może jednak liczyć na wypłatę zasiłku pogrzebowego.

    • W jaki sposób można sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy?
Jeśli podczas wakacji zdarzył się nieszczęśliwy wypadek i nastąpił zgon bliskiego, można przetransportować ciało na kilka sposobów. W przypadku sąsiednich krajów najlepiej sprawdzi się przewóz specjalnym samochodem. Z bardziej oddalonych państw opłacalny będzie transport drogą powietrzną. Można także przewieźć uprzednio skremowane prochy.

    • Czy można samodzielnie przewieźć urnę z prochami z zagranicy?
Prochy zmarłego można przetransportować samodzielnie – samolotem, samochodem czy pociągiem. Należy jednak zwrócić uwagę, aby pojemnik z przewożonymi prochami był szczelny i odporny na uszkodzenia.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.