Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Zorganizowanie ceremonii pogrzebowej nie należy do prostych zadań. Poza poprzedzającymi formalnościami należy wybrać również trumnę lub urnę, odpowiednio dopasować oprawę muzyczną, a także zakupić odpowiednie kwiaty. Ostatnią z tych czynności wykonuje zaś zarówno rodzina zmarłego, jak i pozostałe osoby obecne na pogrzebie. Wybór jest stosunkowo duży, a tak szczególna ceremonia cechuje się pewnymi niepisanymi zasadami. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób właściwie dobrać kwiaty, by oddać szacunek zmarłym.

Kwiaciarnia

Kiedy przychodzi konieczność zakupu kwiatów na pogrzeb, pierwszą myślą jest udanie się do kwiaciarni i zamówienie stosownego bukietu. Pracownicy takiej firmy doradzą, jakie typy roślin będą odpowiednie i w jaki sposób je zaaranżować. Co warte odnotowania, to fakt, iż wiele zakładów pogrzebowych dysponuje własnymi kwiaciarniami, upraszczając tym samym zorganizowanie całej ceremonii. Ustalenie wyglądu kwietnej kompozycji przyniesionych na pochówek już na etapie przygotowywania całości zaoszczędzi bowiem wiele trudu i niepotrzebnych nerwów. Pracownicy kwiaciarni przy domu pogrzebowym służą równie fachową pomocą, co ci w zwyczajnej firmie florystycznej.

Rodzaje kompozycji

W ofercie kwiaciarni zazwyczaj znajduje się wiele różnych typów kompozycji z kwiatów, które można zakupić, by umieścić na trumnie lub nagrobku. Należą do nich przede wszystkim:

 • wiązanki,
 • wieńce,
 • kwiaty na trumny,
 • kwiaty na urny,
 • stroiki,
 • bukiety.

Wzór, na który zdecyduje się klient, zależy przede wszystkim od jego własnych preferencji, aczkolwiek niektóre z nich okazują się bardziej adekwatne w konkretnych sytuacjach. Wyrażenie szacunku od grupy osób, na przykład współpracowników zmarłego, często przyjmuje formę złożenia wieńca z odpowiednim tekstem na szarfie. Kwiaty do umieszczenia na urnie są zaś w większości przypadków mniej liczne. Warto podkreślić specyfikę użycia kwiatów sztucznych — wielu klientów życzy sobie bowiem wyłącznie tych żywych, aczkolwiek leży to jedynie w gestii zamawiającego.

Symbolika kwiatów

Składanie wieńców i bukietów podczas pogrzebu należy do tradycji bardzo silnie zakorzenionej w naszej kulturze. Podobnie jest w przypadku doboru ich kolorystyki, jak również gatunku i zakomponowania. Najczęściej do stworzenia kwietnej kompozycji w zakładzie florystycznym używa się takich roślin jak:

 • chryzantemy,
 • goździki,
 • lilie,
 • storczyki,
 • kalie.

Każde z wymienionych mają swoje określone, osadzone w tradycji konotacje. Chryzantemy na przykład symbolizują śmierć i żal, dlatego cieszą się taką powszechnością, goździki kojarzą się z upamiętnieniem i oddawaniem czci, natomiast storczyki mogą wiązać się z niewinnością.

Najważniejsze, by wiązanka, na którą się zdecydujemy, odznaczała się stonowaną kolorystyką i brakiem estetycznej ekstrawagancji. Mogłoby to zostać odebrane jako niestosowne w przypadku takiej ceremonii jak pochówek. Biel to w tej sytuacji podstawa, ale kwiaty kremowe, żółte, a nawet czerwone to częsty widok na pogrzebach.

Dodatki do wiązanek i wieńców

Same kwiaty stanowią podstawowy sposób, by wyrazić swoje kondolencje i okazać szacunek zmarłej osobie, ale równie istotne jest ich właściwe wykończenie. Nieodłącznym dodatkiem kompozycji są bowiem szarfy i bilety. Dzięki nim można nie tylko skutecznie i trwale zakomponować wieniec bądź stroik, lecz także najbardziej bezpośrednio przekazać wyrazy współczucia pogrążonej w żalu rodzinie. Pracownicy kwiaciarni, w porozumieniu z klientem, dostosowują tekst drukowany na biletach i szarfach, co stanowi znacznie bardziej personalny sposób okazania szacunku. Z innych dodatków można też wymienić ozdobne liście ubogacające estetycznie całość kompozycji.

Kwiaty są jednym z najbardziej podstawowych, a przy tym wymownych sposobów na wyrażenie swojego żalu związanego z odejściem kogoś bliskiego. Poszczególne rośliny, kolory i formy kwietnych kompozycji mają swoje kulturowe znaczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy pracowników kwiaciarni, którzy pomogą w dokonaniu wyboru. Najważniejszy jednak pozostaje klient i jego wytyczne. Nie ma bowiem ceremonii o bardziej osobistym i intymnym charakterze niż pogrzeb.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.

wszystkie ceremonie są obecnie przeprowadzane zgodnie z wytycznymi Sanepidu dotyczącymi COVID-19

dom pogrzebowy logo