Jak sprowadzić ciało z Francji do Polski?

Śmierć najbliższej osoby zawsze jest wydarzeniem bardzo bolesnym, stawiającym rodzinę w trudnej sytuacji, zarówno emocjonalnej, jak i organizacyjnej. Konieczne jest bowiem załatwienie licznych formalności, a także zorganizowanie całej ceremonii pogrzebowej. Sprawa okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, gdy bliska osoba odchodzi, przebywając poza granicami Polski. Jedną z najliczniejszych i najstarszych Polonii jest ta we Francji, nie dziwi zatem fakt, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy stosunkowo często dotyczy właśnie tego kraju. Jak więc zorganizować transport zmarłych z Francji do Polski?

Sprowadzenie zwłok z Francji – formalności

We Francji żyje obecnie ponad milion Polaków, głównie w okolicach miast Lille, Lens oraz Valenciennes. W dużej części są to potomkowie osób, które przybyły tam w celach zarobkowych, dziś jednak obywatele Polski wyruszają do tego kraju zarówno by się osiedlić, jak i po prostu turystycznie. Z racji tego, że Polonia francuska jest tak liczna, a korzenie jej członków silne, nierzadko rodzina emigranta, który zmarł we Francji, chce sprowadzić jego ciało z powrotem do ojczyzny.

Procedury transportowe nie różnią się zbytnio od tych obowiązujących przy przewożeniu zwłok z innych krajów. Koniecznymi dokumentami do uzyskania są:

  • zgoda na pochówek uzyskana od starosty/prezydenta miasta,
  • akt zgonu,
  • informacja o przyczynie zgonu (w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej konieczne jest bowiem dwuletnie oczekiwanie),
  • zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów wydane przez odpowiednią prefekturę we Francji.

Widać zatem, że formalności, którymi należy się zająć, są liczne i mogą stanowić wyzwanie. Z tego powodu najlepiej zlecić sprowadzenie zwłok do Polski profesjonalnej firmie pogrzebowej oferującej taką usługę i dysponującą stosownymi kwalifikacjami.

Transport zmarłych

Transport ciała z Francji do Polski zazwyczaj odbywa się drogą lądową z wykorzystaniem pociągów lub karawanów. Te ostatnie zaś muszą spełniać określone normy, by mogły zostać dopuszczone do przewiezienia trumny lub urny przez granicę. Do tych wymagań należą między innymi podział poszczególnych przestrzeni wewnątrz samochodu, użycie materiałów o określonych właściwościach do wyłożenia pojazdu czy specjalne miejsce i umocowania przeznaczone do bezpiecznego przewozu ciała.

Wszystkie te wymogi spełnić może wyłącznie profesjonalna firma przewozowa, nie tylko ze względu na skomplikowanie całej operacji, lecz także z powodu przepisów prawnych. Jeśli bowiem przewiezienie zwłok ma nastąpić z miejsca oddalonego o co najmniej 60 kilometrów od polskiej granicy (Francja znajduje się ponad 700 kilometrów od Polski), muszą zająć się nim fachowcy. Podobnie jest w przypadku regulacji dotyczących samej trumny lub urny, które również trzeba spełnić, by móc pochować najbliższą osobę na terenie naszego kraju — odpowiedni dom pogrzebowy powinien dopilnować, by wszystko przebiegło zgodnie z literą prawa.

Cena sprowadzenia ciała z Francji

Ceny transportu zwłok z Francji do Polski nie są z góry ustalone. Zależą od wszystkich okoliczności dotyczących poszczególnej sytuacji, a przede wszystkim miejsca, z którego trzeba sprowadzić ciało. Regiony najdalsze od polskiej granicy, takie jak Bretania, będą wymagały większego wkładu finansowego niż te bliższe w rodzaju Hauts-de-France. To właśnie w tym ostatnim znajdują się miejscowości przywołane wcześniej, w których Polonia jest najliczniejsza.

Koszt zależy również od miasta, w którym znajduje się ciało — inaczej będą prezentować się w mniejszych miejscowościach niż w wielkich metropoliach pokroju Paryża czy Marsylii. Ustaleniem indywidualnego cennika z rodziną zmarłego, już na wstępnym etapie organizacji całego przedsięwzięcia, powinien zająć się dom pogrzebowy, który będzie transportować ciało z Francji.

Sprowadzenie zwłok z zagranicy zwykle podlega tym samym uwarunkowaniom prawno-logistycznym, niezależnie od kraju, z którego następuje. Transport z Francji jest jednym z najczęstszych obsługiwanych przez zakłady pogrzebowe, z powodu dużej liczby Polaków przebywających — na stałe bądź tymczasowo — na terenie tego państwa. Przed rodziną zmarłego stoi wtedy wiele wyzwań, dlatego koniecznością pozostaje skorzystanie z usług profesjonalnej firmy pogrzebowej, która zapewni sprawny i bezpieczny przewóz ukochanej osoby.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.