Śmierć to często niespodziewany cios. Organizacja odpowiedniej ceremonii jest wówczas nieprzyjemna – aby zaplanować pochówek potrzeba siły psychicznej, a ponadto również środków finansowych. Pojawia się wówczas pytanie, ile kosztuje pogrzeb w Poznaniu? Taki wydatek może bowiem poważnie nadszarpnąć rodzinny budżet. W dalszej części artykułu spróbujemy określić koszt pogrzebu podstawowych uroczystości, jakie oferuje zakład pogrzebowy w Poznaniu.
Ile średnio kosztuje pogrzeb i co wpływa na jego cenę?
Organizacja ostatniego pożegnania to często spore wyzwanie dla bliskich zmarłego. Uroczystości powinny bowiem należycie uczcić jego życie i służyć uczestnikom we wspólnym przeżywaniu żałoby. Planowanie ceremonii wiąże się również ze sporym wydatkiem finansowym, zwłaszcza jeśli zależy Państwu na wyjątkowym, zapadającym w pamięci wydarzeniu. Koszt pogrzebu zależy od miasta oraz od usług dodatkowych.
Zastanówmy się więc, ile kosztuje pogrzeb w Polsce, a w szczególności w Poznaniu, ze standardowymi usługami i klasyczną oprawą. Pomoże w tym zasiłek pogrzebowy – jego wysokość ustalono po analizie danych z całego kraju, aby zwrot kosztów pochówku pokrywał większość albo całość wydatków. A więc ile średnio kosztuje pogrzeb w Polsce? Podstawowe uroczystości wycenia się na realnie na około 5000-7000 złotych. Warto pamiętać, że jest to jednak kwota uśredniona.
Koszt pogrzebu – co wpływa na cenę?
Czynniki wpływające na ostateczny koszt pogrzebu to na przykład:
- lokalizacja – z reguły w miastach opłaty za miejsce na cmentarzu i trumny są znacznie wyższe niż na wsiach,
- wybór trumny lub urny – koszt trumny determinuje gatunek drewna, jak i ozdobne okucia, natomiast urny materiał wykonania,
- miejsce na cmentarzu – opłaty miejsc spoczynku są uzależnione od rodzaju grobu (urnowy, ziemny lub murowany), a ponadto tego, czy zmarły jest chowany w gotowej krypcie rodzinnej, czy w nowym miejscu,
- usługa grabarska – jej wysokość zależy od stanu i wielkości grobowca,
- usługi pogrzebowe – w nich zawiera się między innymi transport ciała oraz przechowanie w chłodni, przygotowanie do ceremonii, balsamowanie, złożenie trumny do grobu.
Transport zwłok, przygotowanie i przechowywanie ciała w chłodni
Na całkowity koszt pogrzebu składa się również transport zwłok – z miejsca zgonu, do chłodni, a także do kościoła i miejsca pochówku. Zazwyczaj te koszty pogrzebu wynoszą około 300-500 złotych. W przypadku transportu zwłok z zagranicy kwoty te ulegają znacznemu zwiększeniu. Warto tutaj podkreślić, że nie każdy zakład pogrzebowy w Poznaniu, a także w Polsce może dokonać takiej usługi. Na przykład Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski jako nieliczny w kraju posiada licencję na transport zwłok z Francji. Ma także tam swojego pośrednika.
Na koszty pogrzebu składa się również przygotowanie ciała do pochówku, a także przechowywanie ciała. To kolejne opłaty, które dolicza zakład pogrzebowy w Poznaniu, a które łącznie sięgają 1000 złotych.
Ile kosztuje trumna?
Koszt trumny jest bardzo zróżnicowany i zależny jest przede wszystkim od materiału, z którego jest wykonana oraz jakości. Do najtańszych należą trumny sosnowe, które kosztują zazwyczaj do 1500 złotych.
Ceny trumien dębowych są zdecydowanie najwyższe, bo za takie przyjdzie zapłacić od 2500 do nawet 4000 złotych.
Koszt urny
Cena również zależy od materiału wykonania, gdyż można wybierać spośród urn z kamienia, drewna, marmuru, onyxu, grantu czy urn metalowych. Z tego względu cena za urnę waha się od 350 do 600 złotych.
Ile kosztuje pogrzeb w kościele?
Koszty pochówku z uroczystą mszą w kościele, również zależą od lokalizacji. Taki pogrzeb to piękny i godny sposób uczczenia pamięci zmarłego wiernego. Podczas ceremonii członkowie wspólnoty, nawet jeśli nie znali jej osobiście, mogą w pełni pożegnać się z osobą, która odeszła. Piękne, często zabytkowe wnętrze, blask świec i dźwięk tradycyjnych organ stanowią o podniosłości tego momentu.
Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pogrzeb w kościele, warto wiedzieć, co wpływa na ostateczny koszt pochówku. Są to na przykład:
- sprzątanie i dekoracja świątyni,
- obsługa kancelaryjna,
- praca organisty (albo organizacja innej oprawy muzycznej),
- praca kapłana.
W niektórych sytuacjach, zwłaszcza jeśli ksiądz dobrze znał zmarłego lub jego rodzinę, nie pobiera on opłaty za swoją pracę. Czasami też to najbliżsi osoby żegnanej decydują, ile zapłacić kapłanowi. Najczęściej jednak osoba duchowna ustala koszty pogrzebów kościelnych, dlatego ich wysokości różnią się pomiędzy parafiami.
Świecki pogrzeb – ile kosztują usługi mistrza ceremonii?
Chociaż obecnie przeważająca liczba pogrzebów w Polsce to wciąż obrządki wyznaniowe, rośnie liczba ceremonii świeckich. Pochówki wyglądają podobnie, na obrządku świeckim brak jednak nawiązań do religii – uroczystość może mieć miejsce w kaplicy, gdzie mistrz ceremonii wygłasza przygotowaną wcześniej przemowę o zmarłym. Również najbliżsi mogą podzielić się wspomnieniami o zmarłym, co pozwoli na wzajemne wsparcie w tym trudnym momencie. Oprócz tego taką ceremonię często uświetnia muzyka czy pokaz slajdów ze zdjęciami zmarłej osoby.
Ile średnio kosztuje pogrzeb świecki? W niektórych przypadkach obrządki niereligijne są nawet o 25% tańsze niż uroczystości wyznaniowe. Ze względu na brak opłat kościelnych ostateczna kwota pozbawiona jest ceny sprzątania i dekorowania świątyni, a także pracy kapłana. Podczas wyboru pomiędzy pogrzebem kościelnym a świeckim należy jednak kierować się głównie wolą zmarłego albo życzeniami rodziny. W przeciwnym razie można bardzo łatwo urazić czyjeś uczucia.
Kremacja i pogrzeb. Jaki jest koszt kremacji i pochówku?
Spalenie ciała po śmierci wybiera za życia coraz więcej osób w Polsce, wówczas należy uszanować ich decyzję. Takie postanowienie mogą również podjąć najbliżsi zmarłego. Standardowo kremacja następuje po wystawieniu w kaplicy, nie jest to jednak regułą. W cenę pogrzebu po spopieleniu zwłok wchodzą na przykład:
- specjalna trumna bez okuć,
- urna (metalowa, kamienna lub ceramiczna),
- złożenie urny w kolumbarium albo klasycznym grobie.
Ceremonia po kremacji pod wieloma względami przypomina tradycyjny pogrzeb. Ile kosztują usługi związane z pożegnaniem osoby po kremacji? Bardzo często są one zbliżone do tradycyjnych pochówków, mogą być też tańsze nawet o kilkaset złotych. Redukcja ceny pogrzebu jest głównie związana z niewielką ilością miejsca, jaką zajmuje na cmentarzu urna.
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?
Opłaty cmentarne są cykliczne co 20 lat. Wtedy też trzeba zapłacić kilkaset złotych za opłaty za cmentarz. Jednak wstępne wykupienie miejsca na cmentarzu kosztuje zazwyczaj między 400 a 700 złotych. Do tego trzeba doliczyć ewentualny, późniejszy koszt nagrobka, który kosztuje nawet kilka tysięcy złotych i więcej (w zależności od powierzchni i materiału wykonania).
Ile trzeba zapłacić za oprawę muzyczną pogrzebu?
To, ile kosztuje trąbka na pogrzebie, skrzypce czy saksofon zależy od indywidualnej ceny zakładu pogrzebowego w Poznaniu. Zazwyczaj cena ta nie przekracza kilkuset złotych. Na ceremonii można również zadbać o własną oprawę muzyczną pogrzebu.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?
Koszty godnego pogrzebu mogą nadwyrężyć budżet rodzinny. Aby go nieco podreperować, mogą Państwo ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, wynoszący 4000 zł. Jego celem jest zwrot wydatków związanych z organizacją ostatniego pożegnania osobie, która je poniosła. Takie wydatki to na przykład:
- usługi zakładu pogrzebowego,
- transport zwłok (także międzynarodowy),
- kremacja,
- zakup trumny lub urny,
- zakup kwiatów.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje, jeśli zmarły pobierał emeryturę lub rentę, był ubezpieczony w ZUS-ie albo otrzymał nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Aby go uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z rachunkami poniesionych kosztów. O zasiłek można ubiegać się do 12 miesięcy od pogrzebu.
Koszty pogrzeby w wysokości zasiłku pogrzebowego
Czy da się obniżyć koszty pogrzebu do wysokości zasiłku pogrzebowego, a więc kwoty nieprzekraczającej 4 tysiące złotych? Zazwyczaj organizacja pogrzebu – wraz z ceremonią, trumną, a także poczęstunkiem po ostatnim pożegnaniu, przekraczają tę kwotę.
W zakładzie pogrzebowym w Poznaniu da się jednak zorganizować pogrzeb za taką kwotę, o ile będzie to pochówek kremacyjny. Cena pogrzebu znacznie się wtedy zmniejsza.
Asystent pogrzebowy z zakładu pogrzebowego w Poznaniu
Radzenie sobie ze śmiercią jest trudnym zadaniem i niewielu ludzi czuje się na siłach, aby samodzielnie załatwić wszelkie formalności, a także zorganizować odpowiednią ceremonię. W takich sytuacjach warto zaufać sprawdzonej firmie, która oferuje usługi pogrzebowe na wysokim poziomie i w korzystnych cenach. Pracownicy Domu Pogrzebowego Wojciech Rutkowski zorganizują dla Państwa zmarłego najbliższego godne pożegnanie. Oprócz tego gwarantujemy wsparcie podczas wizyty w urzędzie stanu cywilnego oraz przy składaniu wniosku o zasiłek pogrzebowy.
Zakład pogrzebowy Wojciech Rutkowski z Poznania oferuje także bezpłatne wsparcie asystenta pogrzebowego, a więc osoby, która przyjedzie do domu w celu załatwienia wszelkich formalności pogrzebowych.
Cennik usług pogrzebowych w Poznaniu w Wielkopolsce
Jaki jest koszt pogrzebu w Poznaniu? Realne kwoty, jakie oferuje zakład pogrzebowy, oscylują wokół 5 a 6 tysięcy złotych. Jest to średni koszt pogrzebu. Ceny usług pogrzebowych zależą również od tego, czy ma być to tradycyjny pochówek, czy poprzedzony kremacją zwłok.
FAQ
- Ile średnio kosztuje pogrzeb i co wpływa na jego cenę?
Ceny pogrzebów w Polsce, a zwłaszcza w Poznaniu, są odzwierciedlane w wysokości zasiłku pogrzebowego. Zwrot 4000 złotych powinien pokryć większość albo całość kosztów standardowej uroczystości. Na całkowitą cenę pochówku wpływają między innymi lokalizacja w kraju, wybór trumny lub urny, ceny usług pogrzebowych czy miejsce na cmentarzu.
- Ile kosztuje pogrzeb w kościele?
Na cenę pogrzebu katolickiego składają się najczęściej opłaty za sprzątanie i dekorację, a także pracę kapłana i organisty. To osoba duchowna ustala, ile kosztuje pogrzeb w kościele, dlatego wysokość tego wydatku jest zależna od parafii. W niektórych przypadkach ksiądz nie pobiera opłat za posługę, a w innych to najbliżsi zmarłego decydują o jej kwocie.
- Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?
Uroczystości pogrzebowe po kremacji zazwyczaj nie przekraczają kosztów tradycyjnego pochówku, często są nawet o kilkaset złotych tańsze. Wiąże się to z niższą opłatą cmentarną. Na cenę pogrzebu z kremacją wpływa między innymi wybór trumny i urny, a także przewóz z oraz do krematorium.