Zwyczaje pogrzebowe w Polsce dawniej i dziś

Polska, kraj o bogatej historii i głęboko zakorzenionych tradycjach, posiada unikalne zwyczaje pogrzebowe. Te praktyki, które łączą elementy religijne, kulturowe i regionalne, są wyrazem szacunku dla zmarłych oraz wsparcia dla ich rodzin. Pomimo zmian zachodzących w społeczeństwie, wiele tradycyjnych zwyczajów pogrzebowych pozostaje aktualnych i kultywowanych. Niektóre z nich jednak powoli odchodzą w niepamięć.

Dawne zwyczaje

 1. Przechowywanie zwłok w trumnie w mieszkaniu do chwili pogrzebu, najczęściej na środku najbardziej reprezentatywnego pokoju,
 2. Otwieranie okien, wierząc, że wtedy dusza zmarłego może wznieść się do nieba,
 3. Zasłanianie luster w domu,
 4. Kładzenie monet na zamkniętych powiekach zmarłego – niektórzy uważają, że ich brak i pozostawienie otwartych oczu przyniesie nieszczęście,
 5. Organizowanie czuwania, gdzie wokół trumny w pokoju zbierała się cała rodzina i Ci, którzy chcieli uczestniczyć we wspólnej modlitwie,
 6. Przyodziewanie zmarłego w odświętną, białą, gładką odzież.

We wschodniej części Polski niektóre z tych zwyczajów są praktykowane do dziś. Przykładowo pozostawienie trumny w mieszkaniu na noc przed pogrzebem.

Zwyczaje pogrzebowe teraz

Z biegiem czasu ludzie zaczęli rezygnować z wielu zwyczajów, uważając je za niepotrzebne przesądy. Do tej pory zachowały się jednak niektóre, społecznie kultywowane zachowania:

 1. Rzucanie ziemi, kwiatów, albo innych symbolicznych przedmiotów na trumnę złożoną w grobie,
 2. Składanie wieńców, kwiatów i zniczy na grobie zmarłego,
 3. Noszenie trumny przez osoby, które znały zmarłego,
 4. Procesja do grobu zmarłego, np. z kaplicy cmentarnej,
 5. Organizowanie stypy – spotkania w gronie najbliższych po ceremonii pogrzebowej,
 6. Wystawienie zamkniętej trumny w celu modlitwy, 
 7. Noszenie żałobnej odzieży przez pewien czas po odbyciu się ceremonii pogrzebowej.

Należy pamiętać, że zwyczaje pogrzebowe podlegają ogromnym zmianom. Wiele zależy od postawy i przekonań rodziny, a także od oferty zakładu pogrzebowego.

FAQ

1. Dlaczego w Polsce organizuje się czuwanie przy zmarłym?

Czuwanie przy zmarłym to tradycyjny obrzęd mający na celu uczczenie pamięci osoby zmarłej oraz okazanie wsparcia rodzinie. Jest to czas, gdy rodzina, przyjaciele i sąsiedzi mogą się spotkać, wspólnie modlić, wspominać zmarłego i okazywać solidarność w trudnym czasie żałoby.

2. Co symbolizuje zasłanianie luster w domu po śmierci bliskiej osoby?

Zasłanianie luster w domu po śmierci bliskiej osoby ma na celu uniemożliwienie duszy zmarłego pozostania na ziemi. Według tradycji, otwarte lustra mogą stać się przejściem, przez które dusza może się zgubić lub pozostać uwięziona w świecie żywych. Zasłonięcie luster jest symbolicznym gestem ułatwiającym duszy spokojne przejście do zaświatów.

3. Jakie są najważniejsze elementy katolickiej ceremonii pogrzebowej w Polsce?

Najważniejsze elementy katolickiej ceremonii pogrzebowej w Polsce obejmują mszę świętą żałobną w kościele, modlitwy za duszę zmarłego, odprowadzenie trumny lub urny na cmentarz oraz pochówek. Ceremonia kończy się błogosławieństwem grobu przez kapłana, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez uczestników pogrzebu.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.