Kremacja czy tradycyjny pogrzeb?

Kremacja czy tradycyjny pogrzeb? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z organizacją pogrzebu bliskiej osoby. W naszym kręgu kulturowym formy pochówku zmarłych są dość jasno określone – jest to przede wszystkim pogrzeb w tradycji chrześcijańskiej. Kremacja jeszcze kilka lat temu była w Polsce nieznana, jednak obecnie rośnie liczba rodzin decydujących się na ten rodzaj pożegnania. Jednak kiedy wybrać kremację, a kiedy pochówek tradycyjny?

Na czym polega kremacja zwłok?

Spopielenie zwłok, czyli kremacja, to stosunkowo nowy sposób – biorąc pod uwagę wielowiekową tradycję chowania zwłok – choć pojawił się już w drugiej połowie XX wieku. W naszym kręgu kulturowym i wyznaniowym niezwykle istotnym aspektem jest fakt, że kremacja jest dozwolona przez Kościół Katolicki. Jednak na czym dokładnie polega ta forma ostatniego pożegnania?

Kremacja zwłok to w najprostszym tłumaczeniu spalenie ciała zmarłego w bardzo wysokiej temperaturze, która doprowadza do całkowitego spopielenia. Cała procedura odbywa się w najwyższym poszanowaniu godności zmarłego oraz jego rodziny. Ciało ubierane jest w specjalną odzież wykonaną z naturalnych materiałów oraz umieszczane w specjalnej trumnie kremacyjnej. Przed spopieleniem konieczne jest jeszcze przedstawienie dokumentów takich jak skrócony odpis aktu zgonu oraz zezwolenie na kremację bądź akt woli kremacji. Prochy zbierane są do urny lub do specjalnej kasetki, którą bliscy mogą zabrać do domu, a następnie pochować w rodzinnym grobie lub w specjalnym kolumbarium. Należy jednak pamiętać, ze w polskim prawie zakazane jest rozsypywanie prochu w dowolnym miejscu. W tym celu zostały stworzone specjalne ogrody pamięci, gdzie można połączyć zmarłego z naturą. Należy jednak wziąć pod uwagę, że prochy zostaną rozsypane anonimowo, bez tabliczek i wyszczególnionego miejsca pochówku indywidualnego. Z tego powodu nie jest to rozwiązanie często praktykowane.

Coraz częściej osoby organizujące pogrzeb decydują się na pochowanie urny w rodzinnym grobie. Aktualnie można zakupić specjalną kapsułę, która pomaga w złożeniu urny w ziemi i połączeniu jej z innymi popielnicami.

kremacja czy pochówek tradycyjny

Pogrzeb tradycyjny w kulturze chrześcijańskiej

W naszym kraju obrządkiem pogrzebowym religijnym zajmuje się w znacznej większości Kościół Katolicki. Tradycyjny pochówek wiąże się z mszą pogrzebową oraz wystawieniem ciała w trumnie, tak aby bliscy mogli jeszcze ostatni raz pożegnać się ze zmarłym. Przygotowaniem uroczystości zajmują się domy pogrzebowe, które oferują szereg usług związanych z organizacją pogrzebu. W większych miastach działają firmy, które oferują pomoc przy załatwianiu wszelkich niezbędnych formalności. Nasz Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski działa na terenie Poznania oraz Koła, jednak świadczymy nasze usługi również na terenie całego kraju.

Według tradycji pochówku ciało zmarłego musi zostać w odpowiedni sposób uszykowane do uroczystości pogrzebowych. Przygotowanie ciała obejmuje odświętny ubiór oraz pośmiertny makijaż. Do tego dochodzi zakup odpowiedniej trumny, przygotowanie miejsca na cmentarzu, a następnie postawienie pomnika.

Tradycyjny pochówek jest dla wielu osób nadal niezwykle ważny. Składa się na to kilka aspektów takich jak:

 • głęboko zakorzeniona tradycja,
 • możliwość ostatniego uściśnięcia ręki i pożegnania zmarłego w trakcie uroczystości pogrzebowych,
 • możliwość postawienia pomnika upamiętniającego,
 • jest to zalecana przez Kościół Katolicki forma pochówku.

Kremacja czy pochówek tradycyjny?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wybrać kremację, a kiedy pochówek tradycyjny. Jeśli zmarły pozostawił po sobie akt woli kremacji, sprawa jest oczywista, jednak wszystko komplikuje się, gdy w testamencie nie znajdziemy wzmianki o preferowanej formie pogrzebu. Bliscy osoby zmarłej stają przed decyzją organizacji pochówku tradycyjnego, a kremacji.

Kremacja zwłok to wybór, który staje się coraz bardziej popularny – najczęściej podejmują go młodsze osoby, natomiast tradycyjny pogrzeb nadal jest bardzo istotny dla osób starszych oraz mieszkańców mniejszych społeczności. Jednak coraz częściej możemy zaobserwować zmianę tego podejścia. Czy kierować się tradycją, czy może spojrzeć na uroczystości pogrzebowe z innej perspektywy? Kremacja zwłok, czy tradycyjny pochówek? Jakie są zalety i wady tych dwóch form pożegnania?

Kremacja czy tradycyjny pogrzeb? Zalety i wady kremacji

Kremacja to sposób, który tak naprawdę ma szereg zalet. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

 • Cena – kremacja jest znacznie tańsza niż tradycyjny pochówek. Koszt spopielenia to około 700 zł, a ceny urny zaczynają się już od 300 zł. Natomiast tradycyjny pogrzeb to wydatek rzędu 4 tys. zł.
 • Ekologia – ekologiczny aspekt kremacji jest bardzo istotny dla wielu osób. Szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy związane z tradycyjnym pochówkiem przepełnienie cmentarzy oraz możliwość zatrucia wód gruntowych. Urny zajmują mniej miejsca i lepiej zabezpieczają szczątki.
 • Profesjonalna organizacja – formalności związane z kremacją w ostatnich latach uległy znacznemu uproszczeniu. Nasz Zakład Pogrzebowy Wojciech Rutkowski z Poznania pomoże Państwu przejść przez wszystkie procedury kremacji ciała.
 • Łatwiejszy transport – rodzina zmarłego decyduje się na taką formę pochówku również ze względu na łatwiejszy transport, co jest niezwykle ważne przy sprowadzaniu zwłok z innego kraju bądź w przypadku, gdy zmieni się miejsce pochówku.

Trudno jednoznacznie wskazać wady kremacji. Obecnie metoda ta zyskuje na popularności, a wiele osób opisuje ten rodzaj pogrzebu jako piękny, elegancki, wzruszający i zgodny z sentencją „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”. Jednak niektórzy boją się opinii części rodziny lub cenią sobie uroczystości pogrzebowe prowadzone przy otwartej trumnie. Jak zatem wybrać? Kremacja, czy tradycyjny pogrzeb?

Tradycyjny pogrzeb: zalety i wady

Kościół Katolicki zezwala na kremację, jednak jako zalecana metoda pochówku nadal wymieniany jest tradycyjny pogrzeb. Jakie są zalety takiego rozwiązania? W pierwszej kolejności należy wymienić przede wszystkim:

 • związek z tradycją katolicką,
 • możliwość postawienia dużego pomnika, który służy jako miejsce pamięci,
 • uroczyste ostatnie pożegnanie.

Dla bardzo wierzących osób pochówek tradycyjny z pewnością będzie natychmiastowym wyborem, jednak część wspólnoty katolickiej dostrzega zalety kremacji. W przypadku tradycyjnej formy pogrzebu coraz częściej zwraca się uwagę na wady tego rodzaju pochówku. Przeciwnicy podnoszą kwestie takie jak:

 • coraz mniej miejsc na cmentarzach,
 • zwiększone ryzyko skażenia wód gruntowych,
 • wysoka cena.

Zakład Pogrzebowy Rutkowski z Poznania – tradycyjny pochówek i kremacja

Warto zaznaczyć, że kremacja na terenie Polski rozwija się obecnie w większych miastach takich jak Poznań lub Warszawa. Na wsiach i mniejszych miasteczkach, uznawane jest to często za ekstrawagancję, choć najprawdopodobniej w najbliższym czasie się to zmieni.

Niezależnie od tego, czy pod uwagę brana jest kremacja, czy pochówek tradycyjny, warto skorzystać z profesjonalnych usług pogrzebowych. W Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski oferujemy pomoc przy organizacji uroczystości pogrzebowych bez względu na wybraną metodę. Nasi specjaliści odpowiadają zarówno za przygotowanie ciała do tradycyjnego pogrzebu, jak i do kremacji.

Na naszej stronie Pogrzeby-rutkowski.pl można znaleźć informacje dotyczące świadczonych usług, a także odszukać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące kremacji bądź oprawy pogrzebu tradycyjnego. Nasz zakład specjalizuje się także w sprowadzaniu zwłok zza granicy oraz z terenu całego kraju.

kiedy wybrać kremację, a kiedy pochówek tradycyjny

FAQ:

 • Na czym polega kremacja zwłok?

Kremacja to proces spopielenia ciała zmarłego. Decydując się na ten rodzaj ostatniego pożegnania, prochy pozostałe po kremacji umieszcza się w urnie bądź w specjalnej kasetce, które następnie można umieścić w rodzinnym grobie, kolumbarium lub rozsypać w Ogrodach Pamięci.

 • Jak wygląda pogrzeb tradycyjny?

Pogrzeb tradycyjny jest zakorzeniony w tradycji chrześcijańskiej oraz jest zalecaną formą pochówku przez Kościół Katolicki. Ciało musi zostać odpowiednio przygotowane – składa się na to makijaż pośmiertny oraz uroczysty ubiór. Trumna ze zmarłym bierze udział w uroczystościach pogrzebowych, a następnie zostaje umieszczona w ziemi na cmentarzu.

 • Kremacja, czy tradycyjny pogrzeb?

Wybór zależy od wielu czynników, jednak najważniejsza jest ostatnia wola zmarłego. Jeśli w testamencie nie zostały zawarte takie informacje, decyzję podejmuje rodzina. Kremacja staje się popularna ze względu na niższą cenę, ekologiczność oraz łatwość transportu. Natomiast pochówek tradycyjny jest istotny dla osób bardzo wierzących i tradycyjnych.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.