Jakie wybrać kwiaty na pogrzeb?

Zorganizowanie ceremonii pogrzebowej nie należy do prostych zadań. Jednym z naszych obowiązków jest zakup kwiatów. Wybór jest duży, a ceremonia cechuje się pewnymi niepisanymi zasadami. Przyjrzyjmy się zatem, jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, by oddać szacunek zmarłym.

Wieniec pogrzebowy z kwiaciarni

Kiedy tylko mistrz ceremonii zakończy pożegnanie, składane są kwiaty. Należy więc przed pogrzebem wybrać się do kwiaciarni. Jednak jakie kwiaty na pogrzeb kupić? Bez obaw. Pracownicy takiej firmy doradzą, jakie typy roślin będą odpowiednie i w jaki sposób je zaaranżować.

Kwiaciarnia przy zakładzie pogrzebowym

Wiele zakładów pogrzebowych dysponuje własnymi kwiaciarniami, upraszczając tym samym zorganizowanie całej ceremonii. Ustalenie wyglądu kwietnej kompozycji przyniesionej na pochówek już na etapie przygotowywania całości zaoszczędzi wiele trudu i niepotrzebnych nerwów. Pracownicy kwiaciarni przy domu pogrzebowym służą równie fachową pomocą w doborze rodzaju kwiatów, co ci w zwyczajnej firmie florystycznej. Zakład często też odbiera od gości ich kwiaty i układa je odpowiednio na grobie.

Kwiaciarnia internetowa

Wiele osób zastanawia się, jak mogą pożegnać osobę zmarłą, nie będąc w stanie przyjechać na pogrzeb. Jednym z rozwiązań jest kwiaciarnia internetowa. Możemy zamówić w niej kwiaty, a pracownicy zakładu pogrzebowego lub rodzina złoży je na grobie. W takim przypadku często jednak mamy niewielki wybór kwiatów. Pamiętajmy jednak, że każda wiązanka ma znaczenie.

Kompozycja — jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

W ofercie kwiaciarni zazwyczaj znajduje się wiele różnych typów kompozycji z kwiatów, które można kupić, by umieścić na trumnie lub nagrobku. Należą do nich przede wszystkim:

 • wiązanki z kilkunastu kwiatów,
 • wieńce,
 • kwiaty na trumny,
 • kwiaty na urny,
 • stroiki,
 • pojedyncze kwiaty,
 • bukiety.

Wzór, na który zdecyduje się klient, zależy przede wszystkim od jego własnych preferencji, aczkolwiek niektóre z nich okazują się bardziej adekwatne w konkretnych sytuacjach. Wyrażenie szacunku od grupy osób, na przykład współpracowników zmarłego, często przyjmuje formę złożenia wieńca z odpowiednim tekstem na szarfie. Kwiaty do umieszczenia na urnie są zaś w większości przypadków mniej liczne.

Kwiaty sztuczne czy żywe?

Wybierając kwiaty na pogrzeb, jakie powinniśmy kupić? Czy wiązanki ze sztucznych kwiatów to dobry pomysł? Czy wieniec z własnych kwiatów zerwanych z ogrodu jest na miejscu?

Wielu klientów preferuje kwiaty żywe, aczkolwiek leży to jedynie w gestii zamawiającego. Taka wiązanka pogrzebowa ma w sobie więcej uroku niż sztuczne kwiaty. Jej charakter jest przez niektórych postrzegany jako bardziej znaczący. Tradycja przynoszenia ich to nie tylko okaz szacunku. Ich zapach wpływa kojąco na wszystkich uczestników ostatniego pożegnania.

Sztuczne rośliny są trwałe, lecz według niektórych nie sprawiają takiego wrażenia, jak żywe kwiaty. Taki bukiet jednak można kupić bez obaw. Są one przystępne cenowo, co często pozwala oddać hołd zmarłemu czymś więcej niż słowami pożegnania.

Można także przynieść bukiet kwiatów zerwanych z własnego ogrodu. Takie kompozycje również są używane, jednak tylko, gdy najbliższa rodzina osoby zmarłej nie zażyczy sobie innego wyboru kwiatów czy wieńca bezpośrednio z kwiaciarni.

Gatunki — jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Składanie wieńców i bukietów podczas pogrzebu należy do tradycji bardzo silnie zakorzenionej w naszej kulturze. Podobnie jest w przypadku doboru ich kolorystyki, jak również gatunku i zakomponowania. Jakie kwiaty wybrać, by zrobić to odpowiednio? Najczęściej do stworzenia kwietnej kompozycji w zakładzie florystycznym używa się takich roślin jak:

 • chryzantemy,
 • hortensje,
 • goździki,
 • róże,
 • lilie,
 • storczyki,
 • wrzosy,
 • mieczyki,
 • kalie.

Symbolika — co oznaczają kwiaty na pogrzeb?

Każde z wymienionych mają swoje określone, osadzone w tradycji konotacje. Symbolem szczerości i siły charakteru są mieczyki, które również łatwo wpleść w wieniec pogrzebowy. Jeśli chcemy wybrać klasyczne kwiaty na pogrzeb, jakie są najbardziej popularne? Między innymi chryzantemy, które symbolizują śmierć i żal, dlatego cieszą się takim powodzeniem. Wrzosy to rodzaj kwiatów odpornych na czynniki atmosferyczne. Jest to symbol przemijania. Goździki to jedne z trwalszych kwiatów ciętych. Taka wiązanka kojarzy się z upamiętnieniem i oddawaniem czci. Storczyki mogą wiązać się z niewinnością. Kalie czy lilie symbolizują czystość. Często więc wybrane są na pogrzeb dziecka i towarzyszą im białe róże — jedne z najszlachetniejszych kwiatów.

Kolor — czy barwa kwiatów ma znaczenie?

Istnieje jeszcze kilka tradycji związanych z kwiatami składanymi do pochówku. Jest to między innymi dobór koloru. Im niższy wiek osoby zmarłej, tym jaśniejsze powinny być kwiaty na pogrzeb. To ze względu na skojarzenie tych barw z niewinnością. Jednak kwiaty pogrzebowe w kolorze białym to uniwersalne rozwiązanie.

Jakie kwiaty na pogrzeb starszej osoby będą odpowiednie? Zwykle na pogrzeb przynosimy bukiety, w których kolor kwiatów jest między białym a czerwonym.

Pojedyncze kwiaty czy cała wiązanka?

Przy doborze kwiatów możemy napotkać na problem. Ile kwiatów wybrać na pogrzeb starszej osoby? Czy pojedyncza róża będzie odpowiednia? Może należy zainwestować w bukiet lub wieniec? Tak jak kolory kwiatów mają znaczenie, tak rozmiar wiązanki niekoniecznie. Oczywiście przez najbliższą rodzinę przynoszone są największe wieńce. Jednak jeśli należymy do dalszych krewnych lub znajomych, na grób zmarłej osoby możemy położyć nawet najmniejszy bukiet.

Wiek również nie gra tutaj roli — na pogrzeb starszej osoby możemy przynieść wiązanki dowolnej wielkości.

Ulubione kwiaty osoby zmarłej

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb? Jedną z możliwości jest w pełni spersonalizowana wiązanka. Kwiaty na pogrzeb, jakie lubiła zmarła osoba, to jeden z najlepszych pomysłów. Ostatnie pożegnanie zmarłego jest sytuacją, w której kompozycja z ukochanych rodzajów kwiatów będzie odpowiednim wyrazem smutku i symbolem szacunku.

Mogą być to również inne rośliny, na przykład kilka gałązek drzew iglastych. Wybiera się je często do skromniejszych wieńców pogrzebowych. W ten sposób również możemy okazać szacunek wobec zmarłej osoby. Dlatego, jeśli jej ulubione kwiaty to na przykład tulipany, kompozycje z nich złożone są jak najbardziej wskazane.

Dodatki do wiązanek i wieńców

Same kwiaty stanowią podstawowy sposób, by wyrazić swoje kondolencje i okazać szacunek zmarłej osobie, ale równie istotne jest ich właściwe wykończenie. Kupując kwiaty na potrzeb, jakie dodatki wybrać?

Nieodłącznym elementem kompozycji są szarfy i bilety. Dzięki nim można nie tylko skutecznie i trwale zakomponować wieniec bądź stroik, lecz także najbardziej bezpośrednio przekazać wyrazy współczucia pogrążonej w żalu rodzinie. Pracownicy kwiaciarni, w porozumieniu z klientem, dostosowują tekst drukowany na biletach i szarfach, co stanowi znacznie bardziej personalny sposób okazania szacunku. Z innych dodatków można też wymienić ozdobne liście ubogacające estetycznie całość kompozycji.

FAQ:

1. Jakie kompozycje kwiatowe są najczęściej spotykane?

Zwykle na pogrzeby przynosi się wieńce, wiązanki, stroiki i bukiety. Ich rozmiar nie ma znaczenia, choć jeśli zmarły był nam bliski, często kupuje się większe kompozycje.

2. Jakie gatunki kwiatów kupić na pogrzeb?

Najpopularniejsze są chryzantemy, hortensje, goździki i róże. Pojawiają się też lilie, kalie, mieczyki, wrzosy i storczyki.

3. Jakie dodatki dołączyć do kwiatów na pogrzeb?

Najczęściej do bukietów dodaje się szarfy i bilety. Na nich drukuje się tekst, który wyraża naszą miłość, żal lub wieczną pamięć.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.