Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Pogrzeb to wyjątkowa i poważna uroczystość, która wymaga sporej odpowiedzialności i włożonej pracy, nie tylko w sam jej godny i uroczysty przebieg, ale też załatwienie wszelakich formalności, związanych ze zgonem. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele domów pogrzebowych, co utrudnia wybór i wprawia w zakłopotanie wiele osób. Doskonale wiemy, że śmierć i organizacja pochówku zmarłego, to trudne i wprawiające w zakłopotanie procedury, dlatego jako firma z wieloletnim doświadczeniem podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze domu pogrzebowego.

W miejscu, gdzie planowany jest pochówek, może działać wiele zakładów pogrzebowych, tym bardziej w większym mieście. Jak zatem wybrać firmę odpowiedzialną za organizację pogrzebu, która stanie na wysokości zadania i spełni wszelkie pokładane w niej oczekiwania? Przychodzimy z pomocą i poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria wyboru zakładu pogrzebowego.

Zaufany dom pogrzebowy – na co zwrócić uwagę?

Na początku poszukiwań warto przeprowadzić szybkie porównanie zakładów pogrzebowych działających w okolicy cmentarza, na którym planowany jest pogrzeb. Być może jakiś znajomy czy krewny organizował niedawno taką uroczystość i może polecić sprawdzony zakład pogrzebowy? Jeśli nie, konieczne będzie poszukanie opinii w internecie. W ten sposób można wstępnie zorientować się, które domy pogrzebowe są warte zaufania, a jakie lepiej omijać szerokim łukiem. To jednak dopiero początek drogi – wybierając zakład pogrzebowy, trzeba bowiem zwrócić uwagę przede wszystkim na oferowane przez wybrane firmy usługi. Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie wyboru zakładu pogrzebowego.

Zapoznaj się z reputacją domu pogrzebowego

Naturalnie w obecnych czasach przy wyborze restauracji, kina, czy hotelu, kierujemy się opiniami zamieszczonymi w Internecie, lub usłyszanych od naszej rodziny, czy znajomych. Ta sama zasada dotyczy zakładów pogrzebowych – po przeanalizowaniu opinii zamieszczonych w sieci, znajdź renomowaną placówkę, aby mieć pewność co do opieki i usług, które otrzymasz. Przy wyborze zakładu, sprawdź czy cieszy się on dobrymi opiniami i zatrudnia życzliwy personel, który podchodzi z zaangażowaniem do rodzin, którym służy. Podpowiadamy też, aby przeczytać o deklaracji misji i historii domu pogrzebowego. Te dwie informacje mogą pomóc w lepszym zrozumieniu wartości i zobowiązań zakładu. Poproś znajomych lub swoją rodzinę o rekomendacje, jeśli nie jesteś pewien, co do zamieszczonych w sieci opinii. Jako wieloletni dom pogrzebowy, cieszymy się wieloma pochlebnymi opiniami ze względu na nasz profesjonalizm i empatyczne podejście do naszych klientów z Wielkopolski. Zachęcamy do kontaktu w celu pytań o nasze działanie, czy historię domu.
Wybór zakładu pogrzebowego

Lokalizacja zakładu pogrzebowego

Warto, aby wybrany dom pogrzebowy miał siedzibę w tym samym mieście, w którym planowany jest pogrzeb. Czasami jednak w danym miejscu nie działają żadne tego rodzaju firmy – w takim wypadku dobrze będzie zdecydować się na dom pogrzebowy z innego miasta, jednak usytuowany jak najbliżej wybranego cmentarza. W ten sposób nie zostaną doliczone żadne dodatkowe opłaty za dojazd, a także całe przedsięwzięcie przebiegnie szybciej i sprawniej. Jeśli planują Państwo pogrzeb na cmentarzu w Poznaniu lub Kole, dobrym wyborem będzie Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski.

Spełnia Twoje potrzeby kulturowe i religijne

W Polsce zaczyna pojawiać się wiele nowych kultur i obyczajów religijnych, dlatego organizacje pogrzebów często są ograniczone. Przy wyborze domu pogrzebowego kieruj się możliwością pochówku zgodnym z przekonaniami religijnymi, który pomoże Ci godnie pochować bliską osobę. W domie pogrzebowym Wojciech Rutkowski kierujemy się szacunkiem do wszystkich osób i indywidualnie podchodzimy do każdego klienta.

Oferuje dobrą usługę, nawet po zakończeniu ceremonii

Czym charakteryzuje się odpowiedni i profesjonalny zakład przy świadczeniu usług?
 • Transport zwłok – pamiętaj, że nie wszystkie firmy zajmujące się usługami pogrzebowymi oferują transport zwłok np. z innego miasta do drugiego. Jeśli zgon nastąpił za granicą, sprawdź czy firma oferuje międzynarodowy przewóz zwłok. Zachęcamy do przejrzenia rubryki o transporcie międzynarodowym TUTAJ, w celu uzyskania większej ilości informacji.
 • Charakter pochówku – kremacja, czy tradycyjny pogrzeb? Sprawdź, czy zakład oferuje krematorium, jeśli decydujesz się na tę formę pochowania zmarłego.
 • Chłodnia – w przypadku śmierci w domu, ciało do maksymalnie 72 godzin powinno zostać przetransportowane do zakładu pogrzebowego, który posiada chłodnię.
 • Wydruk i rozmieszczenie nekrologów w okolicy i w charakterystycznych miejscach np. ulicy gdzie mieszkała zmarła osoba, na cmentarzu, na parafii do której uczęszczała.
 • Kosmetyka, ubranie zmarłego i wybór trumny – te rzeczy powinny być dostępne w zakładzie pogrzebowym, aby zapewnić godne pochowanie. Dom pogrzebowy powinien zapewniać usługę kosmetyczną przygotowującą do pozostawienia zmarłego przy otwartej trumnie, lub zabiegów balsamowania czy użycia makijażu, przy których używa się specjalnej chemii pogrzebowej.

Rodzaje usług pogrzebowych

Choć wszystkie zakłady pogrzebowe zajmują się pochówkiem zmarłych, rodzina może mieć wobec wybranej firmy także dodatkowe wymagania. Np. gdy śmierć nastąpiła poza granicami Polski, konieczny będzie międzynarodowy przewóz zwłok, a nie każdy dom pogrzebowy jest w stanie go zorganizować. Warto więc wybierać takie zakłady pogrzebowe, które zajmą się wszystkimi kwestiami, a przynajmniej większością. W ten sposób można oszczędzić sobie czasu i nerwów bez konieczności korzystania z usług kilku firm. Sposób organizacji pogrzebu może także różnić się w zależności od wybranego zakładu pogrzebowego. Np. dom pogrzebowy Wojciech Rutkowski zapewnia pomoc asystenta pogrzebowego, który doradza podczas wyboru trumny/urny, kwiatów czy ubrań dla zmarłego, jak również pomaga podczas wypełniania wszystkich niezbędnych dokumentów (także pozwalających na uzyskanie zasiłku pogrzebowego). W ten sposób można odjąć sobie wielu zmartwień i mieć pewność, że cała ceremonia zostanie dopięta na ostatni guzik.

Transport zmarłego z zagranicy

Gdy zgon nastąpił podczas zagranicznego wyjazdu, organizacja pogrzebu staje się jeszcze trudniejszym zadaniem. Warto zatem wybrać zakład pogrzebowy, który bez problemu zorganizuje transport zwłok z miejsca poza granicami Polski – będzie dysponować odpowiednim samochodem do przewozu ciała, a także bez trudu zorganizuje transport drogą powietrzną bądź wodną. W Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski przewieziemy ciało zmarłego z niemal każdego kraju na świecie i zajmiemy się dalszą organizacją pogrzebu.
Kryteria wyboru zakładu pogrzebowego

Personalizacja ceremonii pogrzebowej

Tradycyjny pogrzeb można uświetnić dodatkowymi elementami takimi jak odpowiednia oprawa muzyczna czy pięknie prezentujące się wieńce pogrzebowe. Poleca się zatem wybrać taką firmę pogrzebową, która zatroszczy się o każdy z tych dodatków. W Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski współpracujemy z doświadczonymi muzykami, którzy mogą uświetnić uroczystość dostojną grą na skrzypcach, saksofonie lub trąbce. O wiązanki i wieńce pogrzebowe zatroszczą się natomiast sprawdzeni floryści przygotowujący niezwykłe kwiatowe kompozycje. W ten sposób nie trzeba martwić się o samodzielne poszukiwanie instrumentalisty czy kwiaciarni – wszystkim można zająć się w jednym miejscu.

Zakład pogrzebowy i kremacja

Jeśli nie chcą Państwo decydować się na tradycyjny pochówek w trumnie, koniecznie należy wybrać dom pogrzebowy zajmujący się także kremacją ciała. To dobre rozwiązanie, jeśli zmarły zażyczył sobie tego w testamencie lub przekazał taką wolę ustnie. W Domu Pogrzebowym Wojciech Rutkowski rodzina ma możliwość pożegnania się ze zmarłym przed wykonaniem kremacji, jak również może uczestniczyć w całym procesie. Dbamy o odpowiednie przygotowanie ciała do kremacji, a następnie przekazujemy rodzinie prochy w uprzednio wybranej urnie. W przypadku kremacji zwłok z zagranicy sytuacja staje się nieco trudniejsza. Zadanie to wymaga uzyskania stosownych dokumentów takich jak zgoda sanepidu czy starostwa powiatowego. Jednak decydując się na skorzystanie z usług Domu Pogrzebowego Wojciech Rutkowski, zyskują Państwo pomoc w załatwieniu formalności w postaci asystenta pogrzebowego. Z nami zorganizują Państwo także transport zwłok z zagranicy z wielu krajów, nie tylko europejskich.

Dodatkowe aspekty, wpływające na przebieg uroczystości

Pogrzeb powinien być uroczysty i wyniosły, aby zapewnić godny zapamiętania pochówek. Dlatego oprócz tradycyjnego przebiegu, warto zdecydować się na wyjątkową oprawę muzyczną, usługi fotograficzne, czy kwiaty, które dodadzą atmosferze powagi. Jeśli zamierzasz zorganizować stypę po pogrzebie, zapoznaj się, czy zakład oferuje pomoc w organizacji i nie współpracuje z lokacjami umożliwiającymi przeprowadzenie stypy. Dom pogrzebowy Wojciech Rutkowski znajdujący się w Poznaniu oraz Kole w województwie Wielkopolskim gwarantuje Państwu organizację pogrzebu i empatyczne podejście do klientów. W celu uzyskania informacji, zachęcamy do KONTAKTU.

Koszt usług pogrzebowych

Usługi pogrzebowe, choć podobne do siebie, mogą wiązać się z różnym kosztem. Czy jednak zawsze najtańsza opcja jest najlepsza? W przypadku domów pogrzebowych nie zawsze musi tak być. Zawierając umowę z najtańszym zakładem pogrzebowym, może okazać się, że nie podoła on wszystkim stawianym przed nim wymaganiom lub wykona swoje zadania nierzetelnie. Znacznie lepiej będzie zatem wybrać firmę pogrzebową, która zyskała zaufanie znajomych, krewnych lub nawet wielu osób dzielących się opiniami w internecie. Finalny koszt całego pogrzebu może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Z tego powodu warto wcześniej zdecydować się na ubezpieczenie na pogrzeb, które zapewni rodzinie odpowiednie środki na zakup trumny lub urny oraz organizację całej uroczystości. Bliscy zmarłego mogą również ubiegać się o jednorazowy zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS. W dopełnieniu wszelkich formalności potrzebnych do jego otrzymania może pomóc Państwu asystent pogrzebowy z Domu Pogrzebowego Wojciech Rutkowski.

FAQ:

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając zakład pogrzebowy?
Wybór zakładu pogrzebowego powinien zostać poprzedzony analizą firm świadczących takie usługi w okolicy miejsca zamieszkania zarówno zmarłego, jak i rodziny. Warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych zakładów i wybrać ten cieszący się dobrą reputacją. Oczywiście wybrany dom pogrzebowy powinien mieć w ofercie wszystkie oczekiwane usługi.
  • Czy zakład pogrzebowy może zorganizować wieńce pogrzebowe?
Jak najbardziej. Wszechstronne domy pogrzebowe często oferują nie tylko podstawowe usługi takie jak organizacja ceremonii pogrzebowej, lecz również współpracują z florystami oraz muzykami, którzy dbają o przygotowanie wyjątkowej, zindywidualizowanej uroczystości.
  • Jak poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami związanymi z pogrzebem?
W niektórych zakładach pogrzebowych takich jak Dom Pogrzebowy Wojciech Rutkowski można skorzystać z usługi asystenta pogrzebowego, który pomaga zarówno podczas wyboru trumny czy urny, jak i w trakcie wypełniania wniosków niezbędnych do organizacji pogrzebu.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.