Dlaczego nie zapala się zniczy w dniu pogrzebu?

Dzień pogrzebu jest trudnym momentem dla wszystkich z nas. To chwila, w której ostatecznie żegnamy się ze zmarłym na cmentarzu, gdy jego ciało zostaje złożone do grobu. W trakcie przygotowań często zamawiamy wieńce, a po ceremonii pozostawiamy rozpalone światło zamknięte w lampionie. Jednak z tego ostatniego powinniśmy zrezygnować. Dowiedz się już dziś, dlaczego nie zapala się zniczy w dniu pogrzebu.

Tradycja palenia zniczy

Tradycja palenia zniczy jest niezwykle ważna nie tylko dla katolików, ale również dla osób innych wyznań i jest znana od lat. Wywodzi się z pogańskiego obrzędu. Zwyczaj ten zwany był dziadami i określał obcowanie żywych z duchami przodków. Celem spotkań było pozyskanie przychylności zmarłych, którzy byli uznawani za opiekunów. Na grobach bliskich stawiano różnego rodzaju jedzenie i napoje, aby duchy mogły się posilić. Uzupełnieniem było palenie zniczy, gdyż wierzono w przesąd, że ogień odstraszał demony, jednocześnie wskazywał drogę, dzięki czemu zabłąkana dusza mogła wrócić do domu.

Dlaczego nie wolno palić zniczy na pogrzebie – przesądy pogrzebowe dotyczące życia i śmierci

Palenie zniczy w polskiej tradycji postrzegane jest jako wyraz żalu, pamięci o bliskich, którzy odeszli i tęsknoty za nimi. Ponadto rozpalony płomień symbolizuje wieczność i ciągłą obecność osoby zmarłej. Jednak zabobony pogrzebowe znane w tradycji ludowej mówią, że dusza ludzka opuszcza ziemię dopiero po 40 dniach po śmierci i wyrusza do nieba. Przez to zapalenie zniczy przed ich upływem sprawi, że zmarły nie odnajdzie spokoju i będzie błąkać się wśród żywych przez wieczność. Z tego względu unikano palenia płomienia na pogrzebach.

Dodatkowo według przekazów ludowych zapalenie znicza w dniu ostatniego pożegnania przynosi pecha, a także może spowodować śmierć wśród członków rodziny zmarłego. Konieczne jest również pamiętanie, aby na cmentarzu nie korzystać z używanej na co dzień zapalniczki, a wyłącznie z zapałek, gdyż w innym przypadku również można sprowadzić na siebie nieszczęście.

Dlaczego nie wolno palić zniczy na pogrzebie – ryzyko pożaru

Na grobie, w dniu ostatniego pożegnania zmarłego, pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać rozpalonego płomienia z uwagi na ryzyko wystąpienia pożaru. Na płycie nagrobkowej zostają złożone wiązanki pogrzebowe z pięknych kwiatów, które mogą zająć się ogniem przy kontakcie z zapalonym zniczem. Szybkie rozprzestrzenienie płomieni jest bardzo prawdopodobne, gdyż na cmentarzu poza wieńcami znajduje się wiele drzew i krzewów. Ugaszenie pożaru na tak dużym obszarze może stanowić poważny problem i duże niebezpieczeństwo zagrażające życiu. W niektórych miejscach wyznaczone są specjalne podstawki, na których można pozostawić zapalony znicz dla zmarłego z dala od kwiatów, co stanowi bezpieczne rozwiązanie.

Pamiętajmy, że podczas ceremonii pogrzebowej nie trudno o roztargnienie czy nieuwagę wśród żałobników, którzy mogą także przez przypadek strącić z grobu zapalony znicz, szczególnie podczas składania kwiatów ku czci zmarłego. Jednak wiązanki i wieńce również będą symbolem nieustającej pamięci o najbliższej rodzinie spoczywającej w grobie.

Zabobony pogrzebowe – poznaj resztę przesądów

Poza przesądem pogrzebowym dotyczącym palenia zniczy warto poznać pozostałe zabobony. Jednak pamiętaj, że wiara w nie zależy wyłącznie od indywidualnego podejścia, dlatego nie warto nikomu jej narzucać.

Poznaj listę najważniejszych z nich:

  • pogrzeb w niedzielę – jeden z przesądów wskazuje, że ostatnie pożegnanie powinno odbyć się najszybciej jak to możliwe, szczególnie przed niedzielą, gdyż w innym przypadku nieboszczyk może w niedalekiej przyszłości zabrać kogoś ze sobą;
  • sprzątanie grobu po pogrzebie – zgodnie ze znaną od lat tradycją wiązanki i wieńce należy usunąć dopiero po 6 tygodniach od pochówku;
  • pogoda w dniu pogrzebu – ciekawostką jest fakt, że aura podczas ostatniego pożegnania może wskazywać o losie duszy. Słoneczny dzień oznacza, że zmarły jest szczęśliwy, a deszczowy ukazuje świat płaczący za nim;
  • ciężarna na pogrzebie – wedle przesądów kobieta w ciąży nie powinna uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej;
  • siadanie/opieranie się o grób – takie zachowanie może przynieść pecha według wierzeń ludowych;
  • sen o pogrzebie – zwiastuje długie i dostatnie życie;
  • wynoszenie rzeczy z cmentarza – wedle zabobonów pogrzebowych należy za wszelką cenę unikać wynoszenia kwiatów, kasztanów i innych przedmiotów, gdyż przyniesienie ich do domu może zwiastować nieszczęście;
  • wrzucanie kwiatów do otwartego grobu – jeden ze znanych przesądów mówi, że takie zachowanie może sprawić, że zmarły pociągnie kogoś za sobą.

Kiedy zapalić znicze dla zmarłego?

Okazją do pozostawienia zapalonych zniczy jest święto zmarłych, czyli dzień zaduszny. Podczas tego momentu większość z nas wspomina w swojej pamięci osobę, która odeszła ze świata żywych. Ponadto najczęściej odwiedzamy groby bliskich w dniu ich urodzin, imienin czy rocznicy śmierci. Z tego względu za każdym razem, gdy udajemy się na cmentarz, możemy zapalić znicze czy złożyć kwiaty, nie tylko po pogrzebie.

Jakie znicze są najbezpieczniejsze?

Podczas wyboru zniczy należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym znacznie łatwiej będzie zachować bezpieczeństwo na cmentarzu. Przede wszystkim istotna jest solidna i ciężka podstawa, która zapewni stabilną pozycję i ochroni przed przewróceniem się lampionu pod wpływem silnego wiatru. Warto także rozróżnić rodzaj wkładu. Modele wykonane z parafiny palą się znacznie lepiej w wyższych temperaturach, dlatego stanowią korzystniejszy wybór w ciepłej porze roku. Natomiast warianty olejowe doskonale spełnią swoje zadanie zimą. Do uniwersalnych wkładów należą elektryczne, które mogą palić się w każdej porze roku.

FAQ:

1. Dlaczego nie palimy zniczy w dniu pogrzebu?

Po pogrzebie nie powinniśmy palić zniczy ze względu na duże ryzyko związane z wystąpieniem pożaru. Kwiaty złożone na grobach mogą pod wpływem kontaktu z rozpalonym płomieniem rozprzestrzenić ogień. Podobnie jest w przypadku świec. Ponadto przesądy pogrzebowe mówią, że zapalenie znicza po pogrzebie może przynieść pecha całej rodzinie.

2. Kiedy zapalić znicz dla zmarłego?

Podczas każdej wizyty na cmentarzu możesz zapalić znicz, złożyć kwiaty na płycie nagrobkowej i pomodlić się w intencji zmarłego. Najczęściej odwiedzamy groby we Wszystkich Świętych, w Zaduszki oraz w okolicy świąt. Ponadto okazją dla większości z nas jest również dzień śmierci zmarłego oraz jego urodzin.

3. Jakie są zabobony pogrzebowe?

Przesądy pogrzebowe mówią, że palenie zniczy w dniu pogrzebu może przynieść rychłą śmierć bliskiej osoby zmarłego, która dopuściła się tego czynu. Ponadto wedle zabobonów nie powinno się do zapalania zniczy używać zapalniczki wykorzystywanej na co dzień, a zapałki. W przeciwnym razie może to przynieść pecha i nieszczęście całej rodzinie.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.