Jak się ubrać na pogrzeb?

Ceremonia pogrzebowa to bardzo smutna uroczystość, podczas której strój żałobny powinien być dostosowany do sytuacji. Jednak czy ostatnie pożegnanie wymaga założenia wyłącznie ubrań w ciemnym kolorze? W dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak się ubrać na pogrzeb.

Jak się ubrać na pogrzeb – podstawowe zasady odpowiedniego ubioru

Dla każdego z nas uczestnictwo w uroczystości pogrzebowej nie jest łatwe, dlatego też niechętnie podchodzimy do wyboru odpowiedniego stroju. Jednak warto przygotować do tej ceremonii właściwy ubiór, gdyż to właśnie Twoja prezencja będzie symbolem oddania zmarłemu i jego rodzinie należytego szacunku.

Czy istnieją zasady, które obowiązują w kwestii pogrzebowego dress-code’u? Wybrany strój z pewnością powinien być przede wszystkim stonowany i skromny. Czy to oznacza, że akceptowany jest wyłącznie czarny kolor? Absolutnie nie, jednak warto wybierać ciemne elementy garderoby i akcesoriów, które wyróżniają się klasą, prostotą i elegancją.

Pamiętaj, że ostatnie pożegnanie zmarłego w towarzystwie jego najbliższej rodziny to nie moment na eksperymentowanie modą czy chwalenie się nowymi ubraniami. Ponadto nie wypada założyć stylizacji w pstrokate wzory, których kolor jest zbyt jaskrawy, czy też krzykliwych dodatków. W przypadku uroczystości pogrzebowej są one po prostu niestosowne.

Zatem ciemny strój formalny w stonowanym kolorze będzie najlepszym wyborem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Oczywiście konieczne jest staranne wyprasowanie ubrań, aby prezentowały się nienagannie. Kolejną podstawą są czyste i wypastowane buty.

Co założyć na pogrzeb – nie tylko ubrania w ciemnym kolorze

Uroczystości pogrzebowe kojarzą się z ubraniami w kolorze czarnym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż barwa ta od stuleci kojarzy się ze śmiercią, szczególnie w kulturze zachodu. Ostatnie pożegnanie jest podniosłym momentem, podczas którego wszyscy uczestnicy ceremonii łączą się w bólu i wspólnie przeżywają utratę bliskiej lub dalszej osoby, oczywiście w towarzystwie najbliższej rodziny zmarłego.

Jednak w przypadku pogrzebu i stosownej stylizacji nie tylko kolor czarny jest jedynym możliwym wyborem. Jeśli nie mamy w swojej szafie czarnego garnituru czy sukienki, a jednocześnie nie należymy do najbliższej rodziny zmarłego to nie musimy obawiać się o pogrzebowe faux pas jeśli wybierzemy ubiór w kolorze innym niż czarny. Oczywiście pod warunkiem, że każdy element stroju będzie stonowany.

Odpowiednia jest odzież w odcieniu granatowym, ciemnoszarym czy brązowym. Należy całkowicie zrezygnować jaskrawych i rzucających się w oczy barw – dotyczy to zarówno gładkich ubrań, jak i wzorzystych. Kolorowe dodatki również pozostawmy na inną okazję.

jak ubrać się na pogrzeb

Jak ubrać się na pogrzeb – propozycje dla kobiet

Poza kolorystyką stroju bardzo istotny jest również umiar i odpowiedni fason wybranych ubrań. Ponadto warto dostosować je do pogody, jednak pamiętajmy, że nawet latem nie należy zakładać zbyt lekkich i cienkich sukienek. Konieczne jest również zrezygnowanie z głębokiego dekoltu, odkrytych ramion i długości w wersji mini – akceptowalna będzie midi (sięgająca do kolana lub za) i maxi.

Ciemna sukienka, spódnica lub spodnie uzupełnione białą koszulą będą dobrym wyborem. W przypadku obuwia możesz wybrać półbuty bądź czółenka na obcasie, które powinny zakrywać palce i piętę. Buty na sportowej podeszwie nie będą dobrym rozwiązaniem, jednak dopuszczalne są jednobarwne baleriny, mokasyny i botki w ciemnych kolorach. Powinny być jak najbardziej skromne i pozbawione elementów ozdobnych.

Na koszulę lub sukienkę latem możesz założyć ciemną marynarkę, a zimą najlepszym uzupełnieniem stylizacji pogrzebowej będzie czarny płaszcz. Pasującym dodatkiem będą skórzane rękawiczki, czarne rajstopy (również obowiązkowe podczas upałów), niewielka torebka bez zdobień i delikatna biżuteria.

Jak się ubrać na pogrzeb – propozycje dla mężczyzn

W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzi się klasyczny i ponadczasowy czarny garnitur, czyli spójny komplet z jednorzędową marynarką z prostymi klapami oraz spodniami w kant. Jego materiał powinien być przede wszystkim gładki, pozbawiony wzoru. Jeśli jednak nie masz czarnego garnituru to postaw na model w ciemnym kolorze – brązowy, grafitowy lub granatowy.

Biała koszula będzie znakomitym uzupełnieniem garnituru, podobnie jak czarny krawat. Każdy elegancki mężczyzna z pewnością ma w swojej szafie co najmniej kilka różnych rodzajów, jednak warto zrezygnować z wariantów wzorzystych. Konieczne będą także eleganckie buty, np. czarne oksfordy.

Jeśli jednak nie masz w swojej szafie garnituru i krawatu, a jednocześnie nie podążasz bezpośrednio za zmarłym w orszaku żałobnym, to możesz założyć białą koszulę z długim rękawem i ciemne spodnie, rezygnując przy tym z krawatu.

Warto pamiętać, że letni męski dress code pogrzebowy z pewnością nie wybaczy koszuli z krótkim rękawem, szortów, klapek czy sandałów. Natomiast zimą męski ubiór na ceremonię pogrzebową należy uzupełnić czarnym płaszczem. Niektórzy panowie decydują się na kapelusz, który stanowi elegancką alternatywę dla wełnianych czapek.

Jak się ubrać na pogrzeb rodzica i dziecka?

Jak się ubrać na pogrzeb dziecka? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic, który stracił swoją pociechę i zbliża się dzień jego pochówku. W obliczu tak dużej tragedii z pewnością nie strój jest najważniejszy, jednak w pewnym momencie przychodzi czas na zaplanowanie stylizacji. W tej sytuacji obowiązują takie same zasady, jak w przypadku pogrzebu dorosłej osoby. Zatem najbardziej odpowiedni kolor to czerń, ewentualnie granat, brąz bądź ciemna popiel. Eleganckim uzupełnieniem stylizacji będzie biel, która jest mniej przytłaczająca na pogrzebie pociechy.

Jak się ubrać na pogrzeb rodzica? W tym przypadku również obowiązuje taki sam dress code jak powyżej. Reguły stroju pogrzebowego pozostają niezmienne – niezależnie od wieku osoby zmarłej czy relacji, która nas z nią łączyła.

Czy nosi się żałobę po bliskich?

Żałoba po zmarłej osobie to czas, w którym rodzinie i bliskim przyjdzie się pogodzić z jej brakiem. Jest to wyraz smutku i żalu, które należą do bardzo sinych emocji i każdy musi się z nimi zmierzyć na swój sposób. W Polsce przyjęło się zasadę, że czas trwania żałoby zależy od stopnia pokrewieństwa. Najdłużej nosi się żałobę po śmierci małżonka i rodzicach – przez rok. Po dziadkach, dzieciach i rodzeństwach najczęściej okres ten jest krótszy i trwa pół roku. 

Natomiast w przypadku śmierci dalszych krewnych zwykle jest to 3 miesiące. Jednak jest to bardzo indywidualna sprawa, gdyż za pomocą żałoby, a konkretnej czarnego stroju, wysyłamy otoczeniu sygnał, że jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku. Dzięki temu znajomi mogą zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i nie popełnią gafy w Twoim towarzystwie. Oczywiście czas przeżywania żałoby zależy od indywidualnych potrzeb. Niektórzy potrzebują więcej czasu, a inni znacznie mniej, dlatego warto w tej kwestii wykazać pełne zrozumienie każdej osobie.

FAQ:

1. Co założyć na pogrzeb?

Najlepszym wyborem w przypadku mężczyzn będzie ciemny garnitur z czarnym krawatem i białą koszulą. Kobiety powinny założyć elegancką sukienkę w stonowanym kolorze lub bluzkę koszulową i czarną spódnicę. Buty zawsze eleganckie, czyste i wypastowane, a dodatki bez elementów ozdobnych.

2. Jak ubrać się na pogrzeb latem?

Niezależnie od pory roku mężczyźni na pogrzeb powinni założyć ciemny garnitur oraz formalne obuwie, rezygnując całkowicie z butów sportowych. Niezbędnym dodatkiem będzie oczywiście krawat. Natomiast letni damski strój pogrzebowy powinien składać się z eleganckiej sukienki bez głębokiego dekoltu i z zakrytymi ramionami, garsonki lub spódnicy z koszulą.

3. Jak długo nosi się żałobę?

Wedle tradycji żałoba po śmierci małżonka i rodziców trwa przez rok, po dziadkach, rodzeństwie i dzieciach pół roku, a po dalszych krewnych skraca się do 3 miesięcy. Czas ten jednak zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego warto w tej kwestii wykazać osobie noszącej żałobę pełne zrozumienie.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.