Pogrzeb świecki – jak wygląda w Polsce?

Ceremonia pogrzebowa to szczególnie trudna sytuacja życiowa, z którą musi zmierzyć się rodzina zmarłego. Jej organizacja odbywa się w czasie osobistego cierpienia, dlatego warto skorzystać z pomocy oferowanej przez firmy specjalizujące się w tej kwestii. Dowiedz się już dziś, jak wygląda pogrzeb świecki, kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej oraz gdzie można pochować osobę niewierzącą.

Jak wygląda świecki pochówek?

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z którymi musi zmierzyć się rodzina zmarłego, niezależnie od jego przekonań. Pogrzeby świeckie nadal nie są bardzo popularne w Polsce, dlatego wiele osób nie do końca zna zasady tego rodzaju ceremonii pogrzebowych.

W pogrzebie świeckim nie ma mszy świętej, symboli religijnych czy wspólnej modlitwy. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie uroczystości pogrzebowej zmarłego w kaplicy cmentarnej nazywana jest mistrzem ceremonii.

Kolejną różnicą jest fakt, iż na pogrzebie świeckim nie święci się trumny, zmarłego ani ziemi. Uroczystość tego rodzaju jest przeznaczona dla:

  • ateistów lub agnostyków,
  • osób wierzących, choć niepraktykujących;
  • osób innego wyznania;
  • osób, które za życia wybrały taką formę pochówku.

Pochówek świecki na cmentarzu katolickim – czy to możliwe?

Nawet osoby zmarłe, które były niewierzące, mogą zostać pochowane na cmentarzu katolickim. Jest to zgodne z ustawą, która wskazuje, że zarząd cmentarza wyznaniowego jest zobowiązany do umożliwienia pochówku bez żadnej dyskryminacji.

Co ważne, ksiądz również nie może odmówić pogrzebu na gruncie prawa powszechnie obowiązującego, jednak może odmówić udziału w ceremonii. Samego pochówku jednak zabronić nie może.

Za pochówek świecki na cmentarzu parafialnym mogą być odpowiedzialni:

  • małżonkowie,
  • krewni wstępni i zstępni,
  • krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa,
  • powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej w przypadku pogrzebu świeckiego?

Bardzo istotną rolę podczas pogrzebu świeckiego odgrywa mistrz ceremonii, pełniący funkcję księdza, który pojawia się przy ołtarzu w przypadku uroczystości pochówku osoby wierzącej. Jest to osoba, która prowadzi pogrzeb świecki zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami z rodziną zmarłego.

Mistrz ceremonii jest zawsze pełen empatii, ma doskonałą dykcję, nie jest związany z żadnym wyznaniem, a także doskonale odgrywa swoją rolę, czyli wypełnia wolę osoby zmarłej i/lub jego rodziny. Dodatkowo prowadzący ceremonię ma umiejętność sprawnego formułowania myśli, a także wyróżnia się nienaganną prezencją i odpornością na stres. Ponadto wspiera zgromadzonych uczestników na pochówku świeckim i wspomina zmarłego z należytym szacunkiem.

Mistrzem ceremonii może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna, którzy występują na świeckim pogrzebie w stroju podkreślającym ważność i powagę chwili. Najczęściej jest to toga lub peleryna, biret oraz łańcuch z dystynkcjami.

Czy warto zdecydować się na mowę pogrzebową dotyczącą życia zmarłego?

Jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie, w czasie uroczystości mistrz ceremonii jest odpowiedzialny za mowę pogrzebową, która odbywa się na podstawie odpowiednio wcześniej ustalonych szczegółów z rodziną zmarłego. Wiele osób zastanawia się, czy takie przemówienie jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji członków najbliższej rodziny.

W tej ważnej chwili można wspomnieć o ostatniej woli zmarłego oraz jego życiu. Uzupełnieniem mowy pogrzebowej może być pokaz slajdów, o czym oczywiście decydują członkowie rodziny, gdyż są osobami najbliższymi zmarłego. Dodatkowo może pojawić się wybrana muzyka, podziękowania rodziny, poezja oraz gesty symboliczne. Ponadto w mowie pogrzebowej można również wspomnieć innych kwestiach, kojarzących się ze zmarłym.

Warto wiedzieć, że ustalenia dotyczące ceremonii są elastyczne, dlatego nie ma żadnych przeszkód, aby pogrzeb świecki miał zbliżoną oprawę do tradycyjnego, gdy bliskim zależy na uwzględnieniu elementów religijnych.

Świeckie ceremonie pogrzebowe – organizacja krok po kroku

Warto wiedzieć jak powinna przebiegać organizacja pogrzebu świeckiego krok po kroku. W pierwszej kolejności, po odejściu zmarłego i uzyskaniu aktu zgonu, należy zamówić usługi pogrzebowe. W domu pogrzebowym ciało zostanie odpowiednio przygotowane na ceremonię pogrzebową. W przypadku chowania bliskiej osoby w formule bezwyznaniowej należy również skontaktować się z firmą świadczącą tego rodzaju usługi.

Podczas rozmowy można poznać dokładne szczegóły pogrzebu świeckiego oraz omówić podstawowe kwestie. Dzięki temu osoba odpowiadająca za organizację pochówku świeckiego pozna jego zasady oraz będzie mieć możliwość przedstawienia własnych oczekiwań dotyczących przebiegu ceremonii i jej scenariusza. Omówione zostaną możliwe miejsca pochówku, a po wybraniu konkretnej kaplicy cmentarnej przyjdzie czas na spotkanie z zarządcą nekropolii w celu uzgodnienia niezbędnych formalności.

Warto wiedzieć, że pogrzeb świecki jest najczęściej dwuetapowy, a jego charakter może być bardzo oficjalny lub swobodny, w zależności od preferencji rodziny. Pierwszą częścią jest pożegnanie zmarłego w domu pogrzebowym, a drugim wspólne odprowadzenie urny lub trumny na miejsce pochówku.

Świecki pogrzeb – cena

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje pogrzeb świecki – na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Cennik uzależniony jest przede wszystkim od zakresu świadczonych usług pogrzebowych. Ostatnie pożegnanie może być skromną uroczystością lub też znacznie dłuższą ceremonią, której towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, mowa pożegnalna wygłoszona przez mistrza ceremonii bądź bliską osobę, a także odpowiednio wcześniej przygotowane przez zakład pogrzebowy wieńce i wiązanki.

Koszty związane z pogrzebem świeckim mogą zostać pokryte zasiłkiem pogrzebowym, który przysługuje członkowi rodziny. Obecnie świadczenie wynosi 4000 zł, jednak niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu, dlatego wszelką różnicę należy pokryć z własnej kieszeni.

FAQ:

1. Jak wygląda pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki to niereligijna ceremonia pogrzebowa, która prowadzona jest przez mistrza ceremonii, bez mszy świętej, symboli religijnych i wspólnej modlitwy. Pochówek może odbyć się na każdym cmentarzu, gdyż zgodnie z ustawą jego zarząd cmentarny jest zobowiązany do umożliwienia pochowania niewierzącej osoby bez żadnej dyskryminacji.

2. Czy możliwy jest pogrzeb świecki na cmentarzu katolickim?

Tak, pogrzeb świecki jest możliwy na każdym cmentarzu komunalnym zarządzanym przez władze gminy oraz świeckim. W kwestii tego rodzaju pochówku nie ma żadnych ograniczeń, które byłyby określone przez ustawy.

3. Cena pogrzebu świeckiego – jakie są koszty tego rodzaju pochówku?

Cena usługi zależy od przede wszystkim od jej zakresu i złożoności uroczystości pogrzebowej. Pogrzeb świecki może być skromnym pożegnaniem lub dłuższą ceremonią, której towarzyszyć będzie piękna oprawa muzyczna i kwiaty.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.