Zorganizowanie pogrzebu – co trzeba zrobić?

W obliczu śmierci najbliższej osoby nawet najprostsze sprawy, które trzeba załatwić, mogą wydawać się przeszkodami niemal nie do przejścia. Jest to bardzo trudny okres wymagający zajęcia się kilkoma kwestiami, by móc zapewnić godne pożegnanie z bliskim. Chociaż formalności związane z pochówkiem nie są bardzo skomplikowane, to ich załatwienie potrafi nastręczać zauważalnych trudności. Warto więc przyjrzeć się wszystkim krokom, które należy podjąć, by zorganizować pogrzeb.

Pogrzeb – niezbędne dokumenty

Podstawową sprawą, którą trzeba się zająć po odejściu kogoś bliskiego jest uzyskanie niezbędnych dokumentów. Zazwyczaj są dwa takie pisma:

  • karta zgonu,
  • akt zgonu.

Pierwsze wystawiane jest przez lekarza, który zajmował się zmarłym w szpitalu lub stwierdzającego zgon na przykład w karetce pogotowia. Karta zgonu to absolutna podstawa do rozpoczęcia organizowania pogrzebu, jako że jest niezbędna, by móc odebrać ciało z kostnicy. Warto wspomnieć, że inne zasady obowiązują w przypadku sprowadzenia zwłok z zagranicy do Polski oraz w przypadku śmierci będącej wynikiem przestępstwa.

Akt zgonu wydaje zaś urząd stanu cywilnego, w którym trzeba zgłosić odejście bliskiej osoby. Dzięki temu dokumentowi można ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego pokrywającego znaczną część wydatków związanych z pochówkiem. Z aktem zgonu rodzina ma również możliwość rozpoczęcia postępowania w sprawie spadku oraz ubezpieczenia.

Transport zwłok, kwiaciarnia i ceremonia pogrzebowa

Będąc już w posiadaniu ważnych dokumentów, można skontaktować się z firmą pogrzebową. Samodzielny transport zwłok z kostnicy oraz ich przechowywanie (do 72 godzin) to bardzo trudne zadanie, dlatego pomoc pracowników takiego zakładu jest nieoceniona. Na tym etapie wiele zależy od preferencji osoby zamawiającej, a także ewentualnej ostatniej woli zmarłego; wszystkie szczegóły należy ustalić z domem pogrzebowym.

Przede wszystkim konieczny jest wybór czasu i miejsca przeprowadzenia pochówku. Jeśli decydujemy się na pogrzeb o charakterze religijnym, należy skontaktować się z parafią zarządzającą konkretnym cmentarzem, jeśli zaś ma być on świecki, wówczas trzeba wykupić miejsce spoczynku na cmentarzu komunalnym od jego administratora. Do tego dochodzą takie kwestie jak wybranie i zakupienie trumny, pielęgnacja ciała zmarłego (w tym jego uczesanie i ubiór), jak również dobór odpowiedniej muzyki do ceremonii. Trzeba też odwiedzić kwiaciarnię, by zaopatrzyć się w wieńce oraz powiadomić pozostałych najbliższych zmarłego o pogrzebie na przykład za pomocą klepsydr czy ogłoszeń w prasie i Internecie.

Ile kosztuje pogrzeb?

Z pomocą zakładu pogrzebowego zorganizowanie całej ceremonii staje się znacznie mniej skomplikowane i wymagające. Pracownicy takiej firmy zajmą się wszystkimi formalnościami, ale kompleksowe usługi bywają kosztowne. Cena pogrzebu różni się w zależności choćby od rodzaju i liczby kwiatów, oczekiwań administracji cmentarza czy odległości koniecznej do pokonania przy transporcie zmarłych.

Dużą część kosztów, które trzeba ponieść przy organizacji pogrzebu pokrywają pieniądze z zasiłku pogrzebowego oraz ewentualnego ubezpieczenia. Całość raczej nie kosztuje mniej niż tysiąc złotych, a w większości przypadków znacznie przekracza dwa lub trzy tysiące. Wiele zależy także od miejscowości, w której odbywa się pochówek — w mniejszej miejscowości takiej jak Koło pogrzeb będzie tańszy niż na przykład w Poznaniu.

Chociaż zorganizowanie ceremonii pogrzebowej może być przytłaczającym i przykrym obowiązkiem, prędzej czy później czeka wielu z nas. Konieczne jest zdobycie odpowiednich dokumentów, zorganizowanie transportu i całej oprawy pogrzebu, a także poniesienie kosztów, które nie należą do niskich. Na szczęście wsparcie profesjonalnej firmy pogrzebowej zapewni nie tylko sprawne przejście przez wszystkie formalności, ale też godne pożegnanie z najbliższymi.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

TEL: 601767939

TEL: 632720269

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.

wszystkie ceremonie są obecnie przeprowadzane zgodnie z wytycznymi Sanepidu dotyczącymi COVID-19

dom pogrzebowy logo