Organizacja pogrzebu krok po kroku

Chociaż formalności pogrzebowe nie są bardzo skomplikowane, to ich załatwienie potrafi nastręczać zauważalnych trudności. Planowanie uroczystości pożegnalnych dla bliskiej osoby stanowi wyjątkowy czas pełen refleksji. W poniższym tekście opisujemy, jakie elementy składają się na organizację pogrzebu. Poradnik poniżej ma na celu przeprowadzenie pogrążonych w żałobie krewnych przez ten trudny czas.

Formalności pogrzebowe krok po kroku

Podstawową sprawą, którą trzeba się zająć po odejściu kogoś bliskiego, jest uzyskanie dwóch niezbędnych dokumentów:

  • karta zgonu,
  • akt zgonu.

Formalności pogrzebowe wywołują czasami u rodziny zmarłego niechęć, trzeba jednak ją przezwyciężyć, aby rozpocząć planowanie ostatniego pożegnania. To niełatwe zadanie, szczególnie jeśli śmierć nadeszła nagle – wówczas warto poprosić o pomoc zaufanej osoby. Wsparcie w trudnych chwilach znacznie ułatwi organizację pogrzebu.

Kto wydaje kartę zgonu?

Pierwszy dokument, karta zgonu, wystawiany jest przez lekarza, który zajmował się zmarłym w szpitalu lub stwierdzającego zgon na przykład w karetce pogotowia. Jeśli zgon nastąpił w domu, trzeba wezwać lekarza z przychodni rejonowej. Po tym, jak stwierdził zgon, lekarz wystawia kartę zgonu. To absolutna podstawa do rozpoczęcia organizacji pogrzebu jest niezbędna, by móc odebrać ciało z kostnicy szpitalnej, a w przypadku śmierci w domu, wezwać firmę pogrzebową. Warto wspomnieć, że inne zasady obowiązują w przypadku sprowadzenia zwłok z zagranicy do Polski oraz w przypadku śmierci będącej wynikiem przestępstwa.

Akt zgonu

Drugie pismo, akt zgonu, wydaje zaś urząd stanu cywilnego, w którym trzeba zgłosić śmierć bliskiej osoby. Zgłoszenie zgonu może przeprowadzić właściwie każdy: małżonek, dzieci zmarłego lub pracownik zakładu pogrzbowego. Do wniosku o wydanie odpisów należy dołączyć wystawioną wyżej kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłego. Jeśli nie można odnaleźć dowodu, wystarczy w urzędzie sporządzić oświadczenie o jego zaginięciu. Akt zgonu jest podstawą do uzyskania zasiłku pogrzebowego, pokrywającego znaczną część wydatków związanych z pochówkiem. Z aktem zgonu rodzina ma również możliwość rozpoczęcia postępowania w sprawie spadku oraz ubezpieczenia.

Oprócz tego warto pamiętać, że:

  • akt zgonu jest wydawany za darmo (2 szt. do pobrania zasiłku pogrzebowego oraz formalności związanych z bankiem, dostawcą gazu, wody i prądu czy innymi instytucjami),
  • każdy następny odpis skrócony aktu zgonu kosztuje 22 zł,
  • już po kilku dniach można uzyskać kolejne akty zgonu osoby zmarłej w dowolnym urzędzie miejskim na terenie całego kraju.

Jak zorganizować pogrzeb? Wybór zakładu pogrzebowego

Znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego to klucz do pomocy w organizacji pogrzebu krok po kroku. Najważniejszym kryterium powinien być zakres usług przedsiębiorstwa, co znacznie ułatwi załatwienie formalności pogrzebowych. Warto sprawdzić na przykład, czy firma oferuje transport zwłok, zakup trumny lub urny oraz kremację. Taka weryfikacja pozwala zorganizować godne pożegnanie zwłaszcza wtedy, jeśli zmarły za życia określił swoje życzenia co do pochówku.

Chociaż zazwyczaj żałobnikom zaleca się współpracowanie z lokalnym zakładem pogrzebowym, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli osoba bliska zmarła z dala od domu, należy wybrać firmę wyspecjalizowaną w transporcie zwłok na większych odległościach – rozbudowana flota samochodowa oraz doświadczenie specjalistów umożliwi nawet przewóz zmarłego z zagranicy do rodzinnej miejscowości w Polsce. Profesjonalny dom pogrzebowy jest w stanie zorganizować pochówek również w miejscu śmierci zmarłego. Ceny takich usług są atrakcyjne dla jego najbliższych, a usługi – na wysokim poziomie.

Transport zwłok, kwiaciarnia i ceremonia pogrzebowa

Z firmą pogrzebową można skontaktować się, będąc w posiadaniu aktu zgonu oraz części karty zgonu dla administracji cmentarza. Specjaliści zalecają, aby dom pogrzebowy powiadomić jak najszybciej – pomoc takiego zakładu w przewiezieniu zwłok z kostnicy oraz ich przechowywaniu jest nieoceniona. Dopiero po transporcie zwłok do kostnicy warto udać się do urzędu stanu cywilnego po akt zgonu. Od taj pory organizacja pogrzebu przebiegać będzie znacznie łatwiej dzięki poradom profesjonalistów.

Zakłady pogrzebowe oferujące szeroką gamę usług sprawiają, że wizyta w urzędzie stanu cywilnego, a nawet w siedzibie firmy organizującej pochówek jest często zbędna. Czas żałoby można wówczas spędzić z najbliższymi w domu – przedstawiciele zakładu proponują wizyty domowe, gdzie ustala się szczegóły ceremonii. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych albo mających problemy z poruszaniem się.

Organizacja pogrzebu – wizyta w domu pogrzebowym

Na tym etapie wiele zależy od preferencji osoby zamawiającej, a także ewentualnej ostatniej woli zmarłego; wszystkie szczegóły należy ustalić z domem pogrzebowym. Przede wszystkim konieczny jest wybór czasu i miejsca przeprowadzenia pochówku. Jeśli pogrzeb ma charakter religijny, należy skontaktować się z parafią zarządzającą konkretnym cmentarzem, jeśli zaś ma być on świecki, wówczas trzeba wykupić miejsce spoczynku na cmentarzu komunalnym od jego administratora. Formalności z administratorem cmentarza komunalnego może załatwić dom pogrzebowy.

Po ustaleniu formy pogrzebu, należy przejść do doboru funeraliów – trzeba wybrać także akcesoria pogrzebowe jak przykładowo świeczniki. Do tego dochodzą takie kwestie jak:

  • wybranie i zakupienie trumny,
  • pielęgnacja ciała zmarłego (w tym jego uczesanie i ubiór),
  • dobór odpowiedniej muzyki do ceremonii.

Warto też odwiedzić kwiaciarnię, by zaopatrzyć się w wieńce oraz powiadomić pozostałych najbliższych zmarłego o pogrzebie na przykład za pomocą klepsydr czy ogłoszeń w prasie i Internecie. Niektóre przedsiębiorstwa organizujące pochówek współpracują z kwiaciarniami, najbliżsi zmarłego mogą więc wybrać odpowiednie kompozycje z katalogu bez potrzeby odwiedzania sklepu z wieńcami.  Profesjonalny zakład pogrzebowy dołoży wszelkich starań, aby spełnić życzenia klientów podczas organizacji pochówku.

Pomoc asystenta pogrzebowego

Aby zorganizować pochówek i godnie pożegnać zmarłego bliskiego, potrzeba siły psychicznej oraz cierpliwości. Osoby, które nie radzą sobie samodzielnie z organizacją pogrzebu, powinny skorzystać z usług asystenta pogrzebowego. Jego zadanie to przede wszystkim udzielanie fachowych porad odnośnie planu ceremonii, kwiatów czy trumny.

Zaufany asystent pogrzebowy często pomaga w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego, wspiera osoby zmagające się ze stratą podczas wizyt w urzędzie stanu cywilnego, projektu, druku oraz dystrybucji klepsydr czy rozmów z duchownym.

Doświadczony pracownik zakładu pogrzebowego przeprowadza żałobników przez ten trudny proces i zapewnia, że żadne formalności pogrzebowe nie zostaną pominięte, a uroczystości należycie oddadzą hołd zmarłemu.

Ile trwa organizacja pogrzebu?

Czas organizacji pogrzebu zależy od wielu czynników, jednak dzięki pomocy doświadczonego asystenta w zakresie formalności związanych z pożegnaniem okres ten może się znacznie skrócić. Tradycją katolicką jest, że pochówek powinien odbyć się 3 dni po śmierci. W praktyce jednak bardzo często ceremonie są organizowane wcześniej. Najbardziej decydujące kryterium tego, ile trwa organizacja pogrzebu, to lokalizacja. W dużych miastach okres ten może wynosić nawet więcej niż 10 dni. Doświadczony dom pogrzebowy jest w stanie przyspieszyć datę pochówku, warto więc zadbać o sprawną komunikację z pracownikami.

Sprawna organizacja pogrzebu – poradnik

Istnieje wiele punktów w organizacji pogrzebu. Poradnik wskazuje jednak, że najważniejsze z nich to:

  • formalności pogrzebowe – karta i akt zgonu,
  • wybór zakładu pogrzebowego,
  • transport zmarłego,
  • planowanie ceremonii.

Chociaż organizacja pogrzebu może być przytłaczającym i przykrym obowiązkiem, prędzej czy później czeka wiele osób. Konieczne jest zdobycie odpowiednich dokumentów, zorganizowanie transportu i całej oprawy pogrzebu, a także poniesienie kosztów, które nie należą do niskich. Na szczęście wsparcie profesjonalnej firmy pogrzebowej zapewni nie tylko sprawne przejście przez wszystkie formalności związane z pochówkiem, ale też godne pożegnanie z najbliższymi.

FAQ

1. Jak załatwić formalności pogrzebowe?

Po śmierci należy uzyskać od lekarza kartę zgonu. Następnie można udać się do urzędu stanu cywilnego lub zlecić transport zwłok wybranemu zakładowi pogrzebowemu. Dowód osobisty osoby zmarłej oraz karta zgonu służy odebraniu aktu zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Dokument umożliwia rozpoczęcie postępowania spadkowego, odzyskiwania ubezpieczenia oraz kosztów pochówku. Jest również potrzebny do załatwienia innych formalności np. w bankach.

2. Jak zorganizować pogrzeb katolicki?

Po uzyskaniu karty oraz aktu zgonu, a także przewiezieniu ciała zmarłego do kostnicy należy skontaktować się z parafią zarządzającą danym cmentarzem albo zlecić to zadanie asystentowi pogrzebowemu. Szczegóły ceremonii można ustalić z duchownym oraz zakładem pogrzebowym równolegle – wówczas przebieg pożegnania pójdzie zgodnie z planem.

3. Ile trwa organizacja pogrzebu?

Według tradycji katolickiej pochówek powinien odbyć się 3 dzień po śmierci. W praktyce jednak można ten okres żałoby przyspieszyć lub wydłużyć, zwłaszcza jeśli w formalnościach pogrzebowych krok po kroku pomaga doświadczony asystent z zakładu pogrzebowego.

Całodobowy dyżur telefoniczny również w soboty, niedziele i święta

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

służymy radą w razie dodatkowych pytań.